«Φρένο» στο σερί νικών του Αρη έβαλε ο Πανιώνιος που έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Κλεάνθης Βικελίδης», εκμεταλλευόμενος - κυρίως - το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έπαιζαν από το 11' με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Μιγκέν Μπάσα.

Μια φάση που «πάγωσε» όλους όσοι την είδαν με τον Αλβανό μέσο να κάνει μία εντελώς απερίσκεπτη ενέργεια. Ακόμα και μετά την αποβολή ο Αρης, δεν έχασε την επιθετικότητα , έψαξε το γκολ και είχε την ευκαιρία να το κάνει όμως ο Κότνικ, σταμάτησε τον Λάρσον. Κάτι αντίστοιχο έκανε και ο Κουέστα στη μοναδική φάση των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος στο σουτ του Ντουρμισάι.

Οι Κίτρινοι, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, βρήκαν τον τρόπο να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα του Πανιωνίου με τον Χαβιέ Ματίγια να πετυχαίνει γκολ-καρμπόν, όπως και στο παιχνίδι με τη Λαμία και με απευθείας εκτέλεση φάουλ να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Η απάντηση για την ομάδα του Ακη Μάντζιου ήταν άμεση.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Τσιλούλης, ισοφάρισε στο πρώτο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα. Μια φάση για την οποία φωνάζουν οι γηπεδούχοι για χέρι του Ελληνα μέσου στο ξεκίνημα της προσπάθειάς του. Οι παίκτες του Αρη διαμαρτύρονται και για χέρι του Μακρύλλου εντός της περιοχής στο 86', με τον Κουτσιαύτη να δείχνει «παίζετε».

Το τελικό 1-1 διατήρησε τον Αρη σε θέση ισχύος σε ό,τι αφορά την μάχη της Ευρώπης, με την ομάδα του Παντελίδη να φτάνει τους 33 βαθμούς, ενώ αντίθετα ο Πανιώνιος πήρε πολύ σημαντικό βαθμό, πήγε στους 23 και πήρε... ανάσα στη «μάχη» που δίνει να ξεφύγει από τις χαμηλές θέσεις.

Πηγή: Sdna.gr
Φωτό: Reporter Images