Η Λαμία έπαιξε καταπληκτικά και διέλυσε με το επιβλητικό 1-3 τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ». Στους 7 βαθμούς η διαφορά των δυο ομάδων, με τη Λαμία να κάνει τεράστιο βήμα παραμονής.

Με τους Καραμάνο, Τομάς και Μπερτόγλιο να βρίσκουν δίχτυα, η ομάδα του Μάκη Χάβου έστησε πάρτι με τσικουδιές στο Ηράκλειο. Μέχρι το 30' άντεξαν οι γηπεδούχοι που προσπάθησαν να ανοίξουν το σκορ όμως δεν κατάφεραν και στη συνέχεια το πλήρωσαν.

Πλέον, η Λαμία χρειάζεται να κάνει τα βασικά για να τελειώσει οριστικά με την υπόθεση παραμονής στην κατηγορία, αρχής γενομένης από την επόμενη αγωνιστική. Η ΑΕΛ έρχεται στη Λαμία, με τους «κυανόλευκους» να ψάχνουν τη νίκη που θα τους κάνει να κοιτάζουν μόνο προς τα πάνω και ποτέ ξανά πίσω τους.

Αυτή, ήταν η δεύτερη εκτός έδρας νίκη της Λαμίας, μετά τη νίκη επί της Λάρισας. Από την άλλη, ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να φτάσει στο τρίποντο και την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στο Φάληρο, για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Με 10 παίκτες τελείωσαν οι Κρητικοί το παιχνίδι, με τον Δεληγιαννίδη να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 81' μετά από δολοφονικό μαρκάρισμα πάνω στον Τομάς.

Μετά την αποβολή για τους γηπεδούχους, η Λαμία σεβάστηκε τον αντίπαλό της και δεν προσπάθησε να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη στιγμή. Έτσι το πλήρωσε με τον Σακόρ να μειώνει σε 1-3 στο 86' και να πετυχαίνει το γκολ της τιμής για τους Κρητικούς.

Από αυτή την εύκολη νίκη, γίνεται κατανοητό, πως η Δευτέρα πηγαίνει πολύ στους «κυανόλευκους», καθώς πετυχαίνουν σπουδαίες νίκες.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
Α' Μέρος
13' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, ο Βαζ έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Μιχόγιεβιτς έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

18' Νέα καλή ευκαιρία για τους Κρητικούς. Με ωραία ανάπτυξη, ο Ναμπί βρήκε τον Φερέιρα, με τον τελευταίο να βγαίνει απέναντι από τον Μελίσσα, όμως ο κίπερ της Λαμίας απέκρουσε.

20' Δοκάρια για τον ΟΦΗ! Ο Ναμπί συνέκλινε από τα αριστερά και με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μελίσσα.

39' Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Φερέιρα έκανε παράλληλη μπαλιά για τον Βαζ, με τον τελευταίο να πλασάρει προ κενής εστίας. Το πλασέ του όμως ήταν χλιαρό, με τον Μελίσσα να προλαβαίνει να αντιδράσει, μπλοκάροντας την μπάλα.

40' Ευκαιρία για τη Λαμία! Ο Καραμάνος από κοντά δεν κατάφερε να τελειώσει όπως θα ήθελε τη φάση, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Στρέζου.

42' Ο Δημούτσος έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Κοροβέσης έβαλε σωτήρια κόντρα, παραχωρώντας κόρνερ.

43' Μεγάλη επέμβαση του Στρέζου σε ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Μπερτόλιο έξω από τη μεγάλη περιοχή.

45' «Καταιγίδα» χαμένων ευκαιριών για τη Λαμία! Ο Μπερτόλιο εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες, όμως το σουτ του από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, με τον ΟΦΗ να έχει ένα 30 λεπτο ασφυκτικής πίεσης και τη Λαμία να «απαντάει» με σωρεία χαμένων ευκαιριών στα τελευταία 5 λεπτά του ημιχρόνου.

Β' Μέρος

53' Ο Βαζ έπιασε ωραίο σουτ από τη γωνία της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Μελίσσα.

56' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία! Ο Τσούκαλος έκανε ωραία κίνηση από αριστερά και έδωσε στο Τομάς. Ο τελευταίος έκανε το σουτ, όμως ο Στρέζος απέκρουσε.

57' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Ο Καραμάνος βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Παπάζογλου να τον επιτηρεί, είδε τον Στρέζο εκτός εστίας και με τρομερό σκαφτό πλασέ έξω από την περιοχή, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μάκη Χάβου.

61' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Ο Επστάιν εκτέλεσε κόρνερ, ο Ναμπί δεν μπόρεσε να διώξει, με τη μπάλα να φτάνει στον Αντέτζο. Ο αμυντικός της Λαμίας βρήκε τον Τομάς, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του ΟΦΗ.

69' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Φερέιρα βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι της Λαμίας, όμως δεν βρήκε «γεμάτα» την μπάλα και αστόχησε από κοντά.

74' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Ο Δημούτσος πήρε την μπάλα και βρήκε ωραία τον Μπερτόλιο. Ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Στρέζο και έγραψε το 0-3! Πραγματικό πάρτι για την ομάδα του Χάβου, με τους γηπεδούχους να μην ξέρουν τι τους έχει χτυπήσει!

81' Αποβολή για τον Δεληγιαννίδη! Ο ΟΦΗ έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς ο Δεληγιαννίδης σήκωσε πολύ ψηλά το πόδι σε μαρκάρισμα στον Τομάς. Παρότι δεν τον βρήκε, η ενέργειά του ήταν δολοφονική και σωστά απεβλήθη από τον αγώνα.

85' Ο Πέρσον αστόχησε από κοντά με κεφαλιά, με τους οπαδούς του ΟΦΗ να αποδοκιμάζουν έντονα.

86' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ο Σακόρ από κοντά μείωσε σε 1-3, μετά από ωραία μπαλιά του Νέιρα.

Μετά το γκολ του ΟΦΗ, το παιχνίδι έσβησε εντελώς, με τη Λαμία να φτάνει σε μια νίκη ζωτικής σημασίας, αφήνοντας τον ΟΦΗ στα τάρταρα.