Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις φετινές του υποχρεώσεις στη Pre League, ο ΑΟ Λαμίας, ο οποίος κατάφερε να φύγει με την πρώτη του νίκη από τα Βριλήσσια, επικρατώντας του τοπικού Φιλαθλητικού Ομίλου, με 3-1 (18 - 25 , 27 - 25 , 17 - 25, 19 - 25) στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του φετινού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη, όχι μόνο κατάφερε να πετύχει το μεγάλο στόχο της νίκης στην, πάντα αγχωτική πρεμιέρα, αλλά πήρε πολύ σημαντική και "καθαρή" νίκη, που της χαρίζει το πρώτο της φετινό "τρίποντο", σε μια δύσκολη έδρα και δίνει την απαραίτητη ψυχολογική τόνωση για τη συνέχεια του πολύ δύσκολου δρόμου.

Οι Λαμιώτισσες ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς, επέβαλαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με σχετική ευκολία όπως δείχνει και το τελικό 18-25.

Στο δεύτερο σετ, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις γηπεδούχες να ανεβάζουν την απόδοσή τους μετά την απώλεια του πρώτου τους σετ, ενώ ο ΑΟΛ συνέχισε στο δικό του ρυθμό. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και χρειάστηκε να υπερβεί τους 25 πόντους το σετ για να μπορέσουν τα Βριλήσσια να καταβάλουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων με 27-25.

Το παιχνίδι κάπου εκεί... άρχιζε από την αρχή μετά το 1-1 στα σετ, αλλά οι φιλοξενούμενες δεν ήταν διατεθειμένες να αφήσουν την ευκαιρία να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από την πρωτεύουσα να πάει χαμένη. Εκμεταλλευόμενες τη διαφορά ποιότητάς τους και ανεβάζοντας κι άλλο την απόδοσή τους, πήραν το 3ο σετ με 25-17, βάζοντας τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη, την οποία και πανηγύρισαν στο τέλος, αφού κατάφεραν να πάρουν και το 4ο σετ με 25-19, φτάνοντας στο πολύ σημαντικό "τρίποντο".

Επόμενος αγώνας για τον ΑΟΛ, αυτός κόντρα τον Ηρακλή Κηφισιάς το Σάββατο (27/10) στο "Χαλκιοπούλειο". Η αθηναϊκή ομάδα μάλιστα, έχασε εντός έδρας στην πρεμιέρα, από τον Μεσσαρά με 3-1.

ΦΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Ταμπουρατζής-Νικολογιάννης): Σάντε 7 (6/6 επ., 1 άσσος), Τσοπούλου 9 (7/49 επ., 2 άσσοι, 65% υπ.), Πασσιά 1 (1/2 επ.), Έρωτα 11 (7/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κάβουρα 4 (4/15 επ., 62% υπ.), Γιαννέλου Ζ. 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Πολίτη (λ, 57% υπ.), Παπασταύρου 1 (μπλοκ), Μολδοβανίδη 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Μποκή, Στάθη 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλίας Αγγέλης): Σαββίδου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιουτσιούκη 15 (13/17 επ., 2 μπλοκ), Φαλέγκα 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ.), Υφαντή 13 (11/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπούκουρα 15 (10/24 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 83% υπ.), Πανοπούλου 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ) / Μάρκου (λ, 38% υπ.), Κόμνου, Κολέτσι.