Σε ένα απίθανο ματς που έγινε στο κλειστό του Ρέντη, ο Ολυμπιακός πήρε… κεφάλι νίκης 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αλλά η ΑΕΚ σε νεκρό χρόνο ισοφάρισε με πέναλτι του Γιάκομπσεν σε 23-23 και οι δύο ομάδες συνεχίζουν αήττητες μετά από 7 αγωνιστικές στη Handball Premier.

Με γκολ πέναλτι του Γιάκομπσεν σε νεκρό χρόνο (60:00) η ΑΕΚ απέσπασε ισοπαλία (23-23) από τον Ολυμπιακό ΣΦΠ/ Όμιλος Ξυνή στο Ρέντη για την 7η ημέρα της Handball Premier και έτσι οι δυο ομάδες συνεχίζουν να μοιράζονται την 1η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Το πέναλτι που κέρδισε ο Παπαδιονυσίου, από τους Αραπακόπουλο και Κανδύλα , και αμφισβητεί ο Ολυμπιακός, έδωσε την ευκαιρία στον Δανό συμπαίκτη του να κερδίσει τον εξαιρετικό Τσιλιμπάρη και με το 7ο γκολ του να χαρίσει την ισοπαλία στην ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός που είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Ρέινα (5 γκολ) και τον Τζηρά (7 γκολ) προηγήθηκε στην αρχή του αγώνα με 5-1 και 8-3 στο πρώτο ημίχρονο αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ πίεσε και μείωσε αισθητά την διαφορά.

Το ημίχρονο τελειώνει με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά στο σκορ με 12-10 αλλά η ΑΕΚ μειώνει σε 12-11 με το … καλημέρα στο δεύτερο. Η ομάδα του Πειραιά παίρνει πάλι προβάδισμα 3 γκολ (15-12) με τον Τζηρά στο 13.36 αλλά η ΑΕΚ ισοφαρίζει σε 15-15 με τον Ζαμπούνη στο 38:50.

Ο Ολυμπιακός με 2 συνεχόμενα γκολ παίρνει προβάδισμα (20-18) στο 47.28 αλλά η ΑΕΚ μειώνει με τον Ζαμπούνη σε 20-19. Ο Δορμπής ισοφαρίζει εκ νέου σε 20-20 αλλά ο Κρητικός κάνει το 21-20. Στο 52.22 ο Μυλωνάς «γράφει» το 21-21 και στο 53.36 ο Λέμος που ήταν «καυτός» στο 2ο ημίχρονο δίνει εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Οι δυο ομάδες κάνουν συνεχή λάθη αλλά η ΑΕΚ φτάνει στην ισοφάριση με τον Μπάγιος στο 57.20. Ακολουθεί δοκάρι του Αλέξη Αλβανού και ο Ολυμπιακός στην επίθεση του στο 59.30 κάνει το 23.33 και κρατά τη νίκη στα χέρια του. Η ΑΕΚ όμως κερδίζει πέναλτι σε νεκρό χρόνο και ισοφαρίζει σε 23-23.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 23-23

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 8-4, 8-5, 11-9, 12-10 (ημχ.), 14-11, 15-15, 17-17, 20-19, 22-21, 23-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας):Μάνθος, Κρητικός 2, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Χιμένεθ 5, Στούμπης, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης, Μπούμπαλο 1, Τσιλιμπάρης, Αρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 3

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 3, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 7, Παπαδιονυσίοου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 1, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Τσάκωνας, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 4/4-3/4