Ο γηπεδούχος Μεξιατικός πήρε τη νίκη στο ντέρμπι του 2ου ομίλου στη Β' Κατηγορία Φθιώτιδας, με σκορ 3-2 επί της Δόξας Ζηλευτού.

Ένα αμφίρροπο παιχνίδι που είχε πολλές ανατροπές, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται δύο φορές, οι γηπεδούχοι να ισοφαρίζουν δις και στο τέλος να παίρνουν τη νίκη από το σημείο του πέναλτι, κάνοντας την ολική ανατροπή.

Το πρώτο μέρος ανήκει στη Δόξα, η οποία μπήκε δυνατά από την αρχή και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Κώστα Αθανασιά με κοντινό πλασέ.

Στην επανάληψη οι του Μεξιατικού χτύπησαν στα πρώτα λεπτά και ισοφάρισαν το σκορ στο 47ο λεπτό με τον Ριζάι.

Οι φιλοξενούμενοι εκ νέου πήραν το προβάδισμα με τον Άγγελο Νέλλα με ένα εξαιρετικό σουτ, δέκα λεπτά μετά την ισοφάριση.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 63' έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια με τον έμπειρο Νίκο Γάτσιο και δέκα λεπτά αργότερα έκαναν την ολική ανατροπή με εκτέλεση πέναλτι του Ηλιόπουλου.

Αναλυτικά

26', 0-1, Αθανασιάς Κ. με σουτ
47' 1-1, Ριζάι με σουτ
58' 1-2, Νέλλας Α. με σουτ
63' 2-2, Γάτσιος με σουτ
73' 3-2, Ηλιόπουλος (πέν.)