Δεκτή έκανε την ένσταση του Κεραυνού Αγ. Γεωργίου η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣ Φθιώτιδας και κατακυρώνει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης Κηφισσός Κ. Τιθορέας-Κεραυνός Αγ. Γεωργίου στην ομάδα της Δυτικής Φθιώτιδας με σκορ 0-3.
Η αναμέτρηση ήταν στο πλαίσιο της 7ης Αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας Φθιώτιδας και είχε λήξει με σκορ 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.
Όμως η μη συμμετοχή νεαρού ποδοσφαιριστή κάτω των 19 ετών καθ' όλη της διάρκεια του αγώνα από την ομάδα του Κηφισσού, όπως αναφέρει η προκήρυξη, επέφερε την ένσταση της ομάδας του Κεραυνού, η οποία έγινε δεκτή από την Πειθαρχική Επιτροπή.
Αναλυτικά η απόφαση
ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ Ε.Π.Σ. ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ
Nο ΠΡΑΚ. 11/06-12-2018
1/ Κάνει δεκτή την ένσταση του σωματείου Α.Σ. ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ κατά του σωματείου Α.Π.Σ. ΚΗΦΙΣΣΟΣ στον μεταξύ τους αγώνα της 10/11/2018 για το πρωτάθλημα της Α! Κατηγορίας που διεξήχθη στο γήπεδο της ΚΑΤΩ ΤΙΘΟΡΕΑΣ, για παράβαση του άρθρου 21 παρ. α της προκήρυξης των πρωταθλημάτων της ΕΠΣΦ περιόδου 2018-2019,
κατακυρώνει τον αγώνα υπέρ του σωματείου Α.Σ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ με σκορ 3-0 και τρείς (3) βαθμούς και επιβάλλει χρηματικό πρόστιμο διακοσίων (200,00) ευρώ στο σωματείο Α.Π.Σ. ΚΗΦΙΣΣΟΣ.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΑ ΜΕΛΗ
ΚΩΝ/ΝΟΣ ΜΠΑΡΟΥΤΑΣ ΔΗΜ. ΔΡΑΚΑΚΗΣ
ΔΗΜ. ΚΑΤΣΟΥΡΑΣ
ΑΡΘΡΟ 21ο
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΩΝ ΜΕ ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ
Για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019 για τα σωματεία της Α! Κατηγορίας είναι υποχρεωτική:
α. Η συμμετοχή στην ενδεκάδα καθ όλη τη διάρκεια των αγώνων ενός (1) ποδοσφαιριστή κάτω των δέκα εννιά (19) ετών. Στην κατηγορία αυτή εντάσσονται οι ποδοσφαιριστές που έχουν γεννηθεί 1/1/1999 και μεταγενέστερα άρθρο 19 του ΚΑΠ. Σε περίπτωση αποβολής και μόνο του ανωτέρω ποδοσφαιριστή ο αγώνας συνεχίζεται χωρίς αυτόν.
β. Η αναγραφή στο Φύλλο Αγώνα και η χρησιμοποίηση έως δύο (2) ποδοσφαιριστών άνω των 38 ετών. Στην κατηγορία αυτή εντάσσονται οι ποδοσφαιριστές που έχουν γεννηθεί έως 31/12/1980 άρθρο 37 του ΚΑΠ.
γ. Εφόσον διαπιστωθεί παράβαση των διατάξεων α. και β. πριν την έναρξη του αγώνα ο διαιτητής υποχρεούται να μην τελέσει αυτόν σε βάρος δε της υπαίτιας ή των υπαιτίων ομάδων επιβάλλονται οι προβλεπόμενες από το άρθρο 21 του ΚΑΠ κυρώσεις.
δ. Σε περίπτωση παράβασης των διατάξεων α. και β. κατά την διάρκεια του αγώνα ή υπαίτια ομάδα ή ομάδες σε περίπτωση υποβολής ενστάσεως υπόκεινται στις κυρώσεις του άρθρου 23 του ΚΑΠ.
ε. Σε κάθε περίπτωση ο διαιτητής που επιτρέπει την τέλεση του αγώνα κατά παράβαση των διατάξεων α & β τιμωρείται από την αρμόδια επιτροπή.