Τεράστιο διπλό ζωτικής σημασίας πέτυχε ο Έσπερος Λαμίας που πέρασε από τις Σέρρες νικώντας στην παράταση την τοπική ομάδα με σκορ 72-76 μετά από ένα συναρπαστικό ματς που τα πάντα κρίθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η ομάδα της Λαμίας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-19 και στη συνέχεια βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5 πόντους στο ημίχρονο (33-28). Οι παίκτες του Σοφογιάννη αντέδρασαν και στο 30′ βρέθηκαν εκ νέου στην ισοπαλία (47-47), με την τελευταία περίοδο να είναι καθοριστική.

Εκεί οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ (53-53 στο 35′) με τον Έσπερο να παίρνει το προβάδισμα με 56-59 τρία λεπτά πριν το τέλος. Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση και με ένα μικρό επιμέρους σκορ 5-0, έκαναν το 61-59.

Με το σκορ στο 61-61 καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει κάποια της επίθεση και το ντέρμπι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση η ομάδα της Λαμίας κατάφερε να πάρει μία πολύ μεγάλη νίκη που είναι καθοριστική για τη συνέχεια του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής και την ανεβάζει πιο ψηλά στον πίνακα της βαθμολογίας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 33-28, 47-47, 61-61 (καν. διαρ.), 72-76 (παρ.)

Διαιτητές: Αγραφιώτης – Πράττος

Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν:

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Σίσκος): Σιδερίδης, Γεωργιανός 10 (1), Δαλαγκόζης 2, Γκούτζιας, Παπαδόπουλος 2, Καραμπέκης 14, Θολιώτης 6, Φώτογλου 17 (1), Κακιούζης 21.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 6 (2), Ρούζιος 7 (1), Πάππος, Κατσαρές 13, Φύκας 2, Αργύρης, Τεπετίδης 18 (4), Ολύμπιος 15 (5), Παπαργυρόπουλος 15 (1).