Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε άνετα της ΑΕΚ με 101-75 -στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Betshop Basket League- και πλέον στρέφει όλη του την προσοχή στην αναμέτρηση της Τρίτης (08/01, 21.00) με την Μπασκόνια στο ΣΕΦ. Το highlight του αγώνα ήταν το νέο ρεκόρ του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος βρίσκεται πλέον στην κορυφή της λίστας των παικτών με τις περισσότερες ασίστ στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος!

Η πιεστική άμυνα της ΑΕΚ δεν επέτρεψε στην ομάδα του Ολυμπιακού να βρει ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο. Με όπλο τους την περιφερειακή τους ευστοχία οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 18-19 στο 2', όμως, με επιθετικό οδηγό τον Βασίλη Σπανούλη έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 25-21. Στην συνέχεια οι "ερυθρόλευκοι" πίεσαν πιο αποτελεσματικά στην άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (μάζεψαν 19 έναντι 7 της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος), κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα και με επιθετική πολυφωνία ήλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι (52-37).

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενος με 52-39, όμως, στην επανάληψη πάτησε κι άλλο γκάζι... Βασιζόμενος σταθερά στην καλή του άμυνα, άνοιξε πυρ από τα 6.75μ. και εκτόξευσε την διαφορά στους 23π. (68-45 στο 26'). Παρότι ο αγώνας εξελίχθηκε πολύ νωρίς σε παράσταση για έναν ρόλο, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ παρέμειναν συνεπείς στα αμυντικά τους καθήκοντα, άκρως δημιουργικοί στην επίθεση (απόδειξη οι συνολικά ... ασίστ που μοίρασαν!) και αύξησαν ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις (88-61, στο 35'). Το τελικό 101-75 έγραψε με τρίποντο ο Γιάνις Τίμα.

Δεκάλεπτα: 25-21, 52-39, 74-56, 101-75.