Την ήττα με 3-0 σετ (13-25, 23-25, 23-25) γνώρισε ο ΑΟ Λαμίας από τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (12/1) στο "Χαλκιοπούλειο" στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Pre League, με την οποία και ολοκληρώνεται ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη στα μισά του πρωταθλήματος, βρίσκεται στην 4η θέση με 22 βαθμούς, έχοντας πετύχει έναν από τους βασικότερους μέχρι στιγμής στόχους της, να πρωταγωνιστεί δηλαδή στο φετινό πρωτάθλημα με σκοπό να τερματίσει όσο πιο ψηλά μπορεί.

Το... ταμείο άλλωστε μετά το πρώτο μισό είναι θετικό, αφού εκτός των τριών ηττών από τις τρεις μεγάλες ομάδες (ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, ΠΑΟ) οι οκτώ νίκες που έχει στα υπόλοιπα παιχνίδια, δημιουργούν μια ισχυρή παρακαταθήκη για να μπορέσει η ομάδα της Λαμίας, να ολοκληρώνει ιδανικά και τη φετινή σεζόν, μετά τις 11 επόμενες αγωνιστικές.

Πάντως με την εικόνα που έδειξε στο δεύτερο και το τρίτο σετ ο ΑΟΛ, κόντρα σε μια πολύ μεγάλη ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός, με σημαντική ιστορία και αθλήτριες που απαρτίζουν ακόμη και την Εθνική Ελλάδας, δείχνει ότι και στο β' γύρο και ειδικά στο "Χαλκιοπούλειο" μπορεί να κοντράρει και τις μεγάλες ομάδες.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε να προηγείται με 3-0, 4-2, 8-3 9-4 και 12-5. Ο ΑΟΛ μείωσε προσωρινά σε 13-6 με τη Σαββίδου, αλλά το σερβίς της Κιουτσιούκη σταμάτησε στο φιλέ και 14-6 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος γρήγορα έφτασε στο 15-6 και πλέον είχε κάνει το μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Η Πανοπούλου μείωσε σε 15-7 αλλά η Οικονομίδου έφερε και πάλι τη διαφορά στο +9 (7-16) και στη συνέχεια έγινε το 17-7 με τη διαφορά των 10 πόντων να διατηρείται (8-18, 9-19). Η Κιουτσιούκη μείωσε προσωρινά σε 10-19 για τον ΑΟΛ ενώ με άσσο της Κίσσα έγινε το 11-19 για τον ΑΟΛ. Το επόμενο σερβίς της Κίσσα δεν είχε την ίδια κατάληξη για τον ΑΟΛ αφού σταμάτησε στο σερβίς (11-20) ενώ η Οικονομίδου στη συνέχεια με δύο συνεχόμενους πόντους (ο δεύτερος άσσος) έκανε το 11-22 , φέρνοντας το "Τριφύλλι" μια ανάσα πριν την κατάκτηση του σετ. Το επόμενο σερβίς της Οικονομίδου έφυγε άουτ για το 12-22 αλλά η Λαμπρινίδου με πόντο έκανε το 12-23 για τον Παναθηναϊκό. Με δύο πόντους της Κοσμά στο τέλος, γράφτηκε ο επίλογος στο πρώτο σετ με τις "πράσινες" να το κατακτούν με 13-25.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΛ ανέβασε την απόδοσή του και βελτιώνοντας το μπλοκ και το σερβίς του έφτασε να προηγείται με 6-3 (με τη Φαλέγκα να παίρνει δύο άσσους στο 5-3 και 6-3. Όμως ο Παναθηναϊκός, κατάφερε όχι μόνο να επιστρέψει στο σκορ αλλά και να... τρέξει ένα 0-8 σερί που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 11-6! Με πόντο της Πανοπούλου έγινε το 7-11 γα τον ΑΟΛ αλλά ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι με 5 πόντους (7-12). Με άουτ σερβίς της Λαμπρινίδου έγινε το 12-8 για τον ΑΟΛ, για να μειώσει σε 9-12 η Τσιλαλή με άσσο.

Οι "πράσινες" ξέφυγαν στη συνέχεια με 11-15, αλλά οι γηπεδούχες επέστρεψαν με άουτ επίθεση της αθηναϊκής ομάδας αλλά και πολύ καλό μπλοκ της Πανοπούλου στη Λαμπρινίδου. Με άσσο της Καϊμάκη, ο ΑΟΛ μείωσε τη διαφορά στον πόντο (14-15) αλλά το επόμενο σερβίς της ίδιας πέρασε άουτ και 14-16 για τον Παναθηναϊκό. Πόντος της Φαλέγκα και λάθος του Παναθηναϊκού στη συνέχεια και 16-16 ενώ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται και πάλι στο σκορ (16-17 και 17-18). Με πόντο της Κοσμά έγινε το 17-19 για τις φιλοξενούμενες ενώ η Μπούκουρα είχε άμεση απάντηση κάνοντας το 18-19.

Μεγάλος πόντος της Καϊμάκη στη συνέχεια για το 19-19 ενώ με άουτ επίθεση της Κοσμά έγινε το 20-19 για τον ΑΟΛ που πέρασε και πάλι μπροστά  στο σκορ μετά από αρκετή ώρα ενώ με άουτ επίθεση της Κελεσίδη έγινε το 21-19 για τον ΑΟΛ.  Η Κούντουρα μείωσε σε 21-20 για να έρθει η Τσιάκουλα και να ισοφαρίσει για τον Παναθηναϊκό. Με πόντο της Σαββίδου ο ΑΟΛ βρέθηκε να προηγείται με 22-21 και με τεράστιο άσσο της Μπούκουρα έγινε το 23-21. Με μπλοκ στη Σαββίδου, ο Παναθηναϊκός μείωσε ξανά στον πόντο ενώ νέο μπλοκ της Νούσια στην Κιουτσιούκη έφεραν το 23-23 και τα πάντα ήταν ρευστά πλέον στην αναμέτρηση. Με πόντο της  Οικονομίδου έγινε το 23-24 για τον Παναθηναϊκό ενώ από άουτ επίθεση της Μπούκουρα, γράφτηκε το τελικό 23-25 στο σετ, με τις "πράσινες" να παίρνουν πλέον το προβάδισμα για τη νίκη, προηγούμενες με 2-0 στα σετ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 0-2 και 1-4. Ο ΑΟΛ μείωσε σε 3-4 ενώ η Σαββίδου με άσσο, έφερε το σκορ στα ίσια. Το επόμενο σερβίς της Σαββίδου πέρασε άουτ και 4-5 για τον Παναθηναϊκό ενώ η Φαλέγκα με νέο πόντο, ισοφάρισε σε 5-5. Σερβίς της Φαλέγκα στο φιλέ και 5-6 για το "Τριφύλλι" ενώ η Μπούκουρα ισοφάρισε εκ νέου για τις γηπεδούχες. Άσσος της Πανοπούλου και 7-6 για τον ΑΟΛ ενώ το επόμενο σερβίς της δεν είχε την ίδια κατάληξη αφού σταμάτησε στο φιλέ και 7-7, με τη Μπούκουρα να δίνει δύο φορές το προβάδισμα στη συνέχεια (8-7, 9-8). Νέα ισοπαλία στο σκορ (9-9) αλλά το διπλό μπλοκ των Φαλέγκα και Κιουτσιούκη στην Οικονομίδου έφερε το 10-9 για τον ΑΟΛ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (10-10, 11-11) ενώ με πόντο της Τσιλαλή έγινε το 12-11 για τη λαμιώτικη ομάδα.

Νέα ισοπαλία στη συνέχεια (12-12) αλλά η Μπούκουρα στη συνέχεια με δύο συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στον ΑΟΛ με 14-12. Πόντος της Κοσμά και διπλό μπλοκ των Τσιάκουλα και Κούντουρα στη Μπούκουρα, έφεραν το 14-14 για τον Παναθηναϊκό αλλά η Μπούκουρα και πάλι με δύο ακόμη πόντους έκανε το 16-14 για την ομάδα της Λαμίας για να έρθει και η άουτ επίθεση της Οικονομίδου να κάνει το 17-14 για τον ΑΟΛ ο οποίος έφτασε να προηγείται με 4 πόντους από λάθος των φιλοξενούμενων. Ο Παναθηναϊκός όμως βρήκε και πάλι τις λύσεις και μείωσε εκ νέου στον πόντο με 18-17 και 19-18 ενώ το... θρίλερ συνεχίστηκε και στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (20-20, 21-21, 22-22). Με πόντο της Μπούκουρα έγινε το 23-22 για τον ΑΟΛ ενώ από λάθος των γηπεδούχων στην άμυνα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 23-23. Ωστόσο εκμεταλλευόμενη την εμπειρία της, η ομάδα του Παναθηναϊκού πήρε τους δύο επόμενους πόντους, κατακτώντας και το τρίτο σετ με 23-25 και μια ακόμη "καθαρή" νίκη στο φετινό πρωτάθλημα που τον έφερε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού ο ΠΑΟΚ, παίζει αύριο.

Οι συνθέσεις:

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Αγγέλης): Σαββίδου 2 (1/6 επ., 1 άσσος), Κιουτσιούκη 4 (2/12 επ., 2 μπλοκ), Φαλέγκα 5 (3/11 επ., 2 άσσοι, 35% υπ. - 13% άριστες), Μπούκουρα 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 50% άριστες), Πανοπούλου 7 (5/12 επ., 2 άσσοι), Κίσσα 1 (1 άσσος) / Μάρκου (λ, 65% υπ. - 53% άριστες), Τσιλαλή 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Καϊμάκη 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Τσιούμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Κουντουρά 1 (1/2 επ.), Νούσια 4 (4/14 επ. 33% υπ. - 8% άριστες), Κοσμά 16 (9/22 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 35% υπ. - 24% άριστες), Οικονομίδου 16 (10/26 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Λαμπρινίδου 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), Κελεσίδη 1 (1/2 επ.) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. - 41% άριστες), Βογιατζόγλου Ι., Λεωνίδου, Τσιάκουλα 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ).