Ρεπορτάζ-Φωτο: Κώστας Ιωάννου

Μια ακόμη νίκη και τρίτη συνεχόμενη στο β΄γύρο του πρωταθλήματος, πέτυχε ο ΑΟ Λαμίας ο οποίος επιβλήθηκε με 3-0 σετ (27-25, 25-17, 25-23) του Πανιωνίου στο παιχνίδι που διεξήχθη το Σάββατο (2/2) στο "Χαλκιοπούλειο" στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Pre League.

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη, μπορεί να μην έπιασε καλή απόδοση, ωστόσο πρόσθεσε τρεις πολύτιμους βαθμούς στη συγκομιδή της, φτάνοντας τους 31, που τη διατηρούν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η απουσία της Φαλέγκα, στοίχισε στον ΑΟΛ στο επιθετικό κομμάτι κυρίως, ωστόσο η εξαιρετική απόδοση των κεντρικών του, ήταν αυτή που βοήθησε τις Λαμιώτισσες στο να πανηγυρίσουν μια ακόμη "καθαρή" νίκη. Πανοπούλου και Κιουτσιούκη τελείωσαν με επιτυχία πολλές επιθέσεις ενώ είχαν και απροσπέλαστο μπλοκ.

Στην επανεμφάνισή της στο "Χαλκιοπούλειο" αλλά σαν αντίπαλος αυτή τη φορά, η Αγγελική Οικονομάκη, χειροκροτήθηκε από τον κόσμο της Λαμίας, για την προσφορά της στο σύλλογο, πριν από δύο χρόνια όταν και αγωνίστηκε με τα χρώματα της ομάδας.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι να... βρουν τα πατήματά τους με τον ΑΟΛ να ξεφεύγει αρχικά με 5-3 και 7-5 αλλά ο Πανιώνιος βρήκε τον τρόπο να απαντήσει και να ισοφαρίσει σε 9-9 και 10-10 ενώ πέρασε και μπροστά στο σκορ με 12-10. Με ωραίο μπλοκ της Πανοπούλου στην Πετρακάκη και πόντο της Τσιλαλή, ο ΑΟΛ ισοφάρισε σε 12-12 και προσπέρασε στη συνέχεια με 13-12 για να πάρει ο προπονητής του Πανιωνίου τάιμ άουτ.

Ο ΑΟΛ συνέχισε στον καλό του ρυθμό και προηγήθηκε με 16-14 για να ισοφαρίσουν οι "κυανέρυθρες" αλλά η Κιουτσιούκη με πολύ ωραίο μπλοκ στην Κυπαρίσση έκανε το 17-16 για τις γηπεδούχες.

Ο Πανιώνιος εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων έφτασε στο 17-19, ωστόσο οι αθλήτριες του Ηλία Αγγέλη, κατάφεραν και έτρεξαν ένα 3-0 σερί φτάνοντας στο υπέρ τους 20-19 με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν σε 20-20 και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο (21-21, 22-22, 23-23, 24-24, 25-25) και το σετ είχε αποκτήσει χαρακτήρα θρίλερ.
Εκεί με άσο της Πανοπούλου και πόντο της Κιουτσιούκη, ο ΑΟΛ έφτασε στο 27-25 και πήρε το πρώτο πολύτιμο σετ που ίσως έκρινε πολλά στην τελική έκβαση του αγώνα.

Η εικόνα του αγώνα, δεν άλλαξε πολύ ούτε στο δεύτερο σετ με τον Πανιώνιο να αποκτά ένα ελαφρύ προβάδισμα στην αρχή (1-3, 2-4, 2-5, 3-5, 3-6) αλλά ο ΑΟΛ ισοφάρισε γρήγορα σε 6-6 και έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 14-14. Σε εκείνο το σημείο, με πόντους των Κιουτσιούκη και Τσιλαλή, έγινε το 16-14 για την ομάδα του Ηλία Αγγέλη, αλλά η άουτ επίθεση της Μπούκουρα, έφερε τις φιλοξενούμενες ξανά στο -1 και 16-15.

Με πόντο της Σαββίδου και λάθος των φιλοξενούμενων στην επόμενη επίθεσή τους, έγινε το 18-15 ενώ με άσσο της Σαββίδου, έγινε το 19-15 για τον ΑΟΛ ο οποίος πλέον κρατούσε την τύχη του σετ στα χέρια του. Με πόντο της Πανοπούλου και τρομερό διπλό μπλοκ των Κίσσα και Πανοπούλου στη Μικρουδάκη, το σκορ έφτασε στο 21-15 για τις γηπεδούχες οι οποίες έφτασαν στη συνέχεια και στο 22-15, έχοντας πάρει το προβάδισμα... ασφαλείας που ήθελαν. Η Μικρουδάκη μείωσε προσωρινά σε 22-16 για να έρθει και πάλι η Πανοπούλου με νέο πόντο να κάνει το 23-16 και η Πετρακάκη να μειώσει σε 23-17, ενώ ο ΑΟΛ με τους δύο τελευταίους πόντους, έφτασε στο 25-17 και το υπέρ του 2-0 στα σετ, βάζοντας γερές βάσεις πλέον για τη νίκη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο 3ο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και να είναι κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκειά του, μέχρι το 13-13. Από εκείνο το σημείο, οι Νεοσμυρνιώτισσες πήραν προβάδισμα 2 πόντων το οποίο και διατήρησαν (13-15, 14-16, 15-17, 16-18). Ο ΑΟΛ μείωσε σε 17-18 με την Τσιλαλή αλλά οι "κυανέρυθρες" πήραν εκ νέου προβάδισμα με 3 πόντους, φτάνοντας στο 17-20, με άουτ επίθεση της Πανοπούλου. Ωστόσο η ίδια, πήρε πόντο στην επόμενη επίθεση για το 18-20 ενώ με άουτ επίθεση της Οικονομάκη και νέο πόντο της Πανοπούλου, έγινε το 20-20.

Από λάθος των φιλοξενούμενων (φιλέ της σε προσπάθειά της για μπλοκ και ακόμα έναν πόντο της Πανοπούλου, έγινε το 22-20 για τις γηπεδούχες. Η Κόνιαρη προσωρινά μείωσε σε 22-21, ενώ η άουτ επίθεση της Μπούκουρα έφερε το σκορ ξανά στα ίσια. Η Πανοπούλου ωστόσο ήταν παρούσα και σ' αυτή τη στιγμή και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα της Λαμίας (23-22) ενώ η επίθεση της Κόνιαρη στη συνέχεια πέρασε άουτ και 24-22 για τον ΑΟΛ. Με πόντο της Φλιάσκου, ο Πανιώνιος μείωσε σε 24-23 αλλά το εξαιρετικό διπλό μπλοκ των Κιουτσιούκη και Καϊμάκη στη Μικρουδάκη, τελείωσε το σετ, κάνοντας το 25-23 για τον ΑΟΛ, χαρίζοντας τη σημαντική νίκη στην ομάδα της Λαμίας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλίας Αγγέλης): Κιουτσιούκη, Μάρκου, Μπούκουρα, Πανοπούλου, Σαββίδου, Φαλέγκα, Κίσσα, Καϊμάκη, Κλέτσα, Τσιούμα, Κόμνου, Παπαμίχου, Τσιλαλή.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ιωάννης Μακρόπουλος): Χάνα, Μαθιουδάκη, Κόνιαρη, Μικρουδάκη, Οικονομάκη, Φλιάκου, Πετρακάκη, Παυλίδου, Κυπαρίσση, Τριγωνίδου, Παυλοπουλου, Δημοπουλου, Κοϊμτζή.