Ρεπορτάζ: Κώστας Ιωάννου
Φωτο: Μαρία Παληαλέξη

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Λαμίας, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ (26-28, 25-21, 25-16, 25-16) της ΧΑΝΘ στο παιχνίδι που διεξήχθη στο “Χαλκιοπούλειο” στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Pre League.

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη, μπορεί να μην έπιασε σπουδαία απόδοση και να έκανε αρκετά λάθη, κατάφερε ωστόσο να επιστρέψει στις «καθαρές» νίκες μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την Αρτέμιδα Κορυδαλλού και να προσθέσει τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να τερματίσει όσο ψηλότερα γίνεται αφού τώρα έφτασε τους 34 βαθμούς και παραμένει στην 4η θέση, ενώ ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΖΑΟΝ στο Ζηρίνειο.

Η Κιουτσιούκη ήταν εκ των διακριθέντων αθλητριών του ΑΟΛ, αφού βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα της για να φτάσει στη νίκη τόσο με τις επιθέσεις που τελείωσε αλλά και με τα μπλοκ της.

Στο 1ο σετ, η ΧΑΝΘ ξεκίνησε καλύτερα και πήρε ένα μικρό προβάδισμα (0-1, 1-2, 2-3, 4-6) με τον ΑΟΛ να… τρέχει ένα 3-0 σερί και να περνάει μπροστά στο σκορ με 7-6, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 21-17. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενες, εκμεταλλευόμενες τα αρκετά λάθη των αντιπάλων τους, έτρεξαν με τη σειρά τους ένα 0-5 σερί και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 22-21 και από το 22-23, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Με μπλοκ των Καϊμάκη και Κιουτσιούκη στην Βέλιου ο ΑΟΛ ισοφάρισε, ενώ και πάλι η ΧΑΝΘ πέρασε μπροστά με 24-23. Νέος πόντος της Κιουτσιούκη και 24-24 ενώ οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες μέχρι το 26-26 με ωραίο διπλό μπλοκ των Σαββίδου και Κιουτσιούκη στην Κουρτίδου. Ωστόσο η ομάδα της Θεσσαλονίκης, κατάφερε να πάρει τους άλλους δύο πόντους και το πρώτο σετ με 26-28, βάζοντας δύσκολα στις γηπεδούχες.

Στο 2ο σετ και με το 0-1 πλέον, να «βαραίνει» τον ΑΟΛ, οι αθλήτριές του, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Προβάδισμα στους πρώτους πόντους για τις γηπεδούχες, ωστόσο οι φιλοξενούμενες απάντησαν γρήγορα (3-5, 4-7, 4-8, 7-10, 8-11, 9-13). Ο ΑΟΛ μείωσε στους δύο πόντους με τις Κιουτσιούκη και Φαλέγκα (11-13), με την ΧΑΝΘ να ξεφεύγει πάλι με +3 (11-14).

Από εκείνο το σημείο όμως και μετά, τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη, βρήκαν τον καλό τους εαυτό και έτρεξαν ένα εκπληκτικό 9-0 σερί, περνώντας μπροστά στο σκορ με 20-14! Για μία ακόμη φορά στο παιχνίδι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τις… απαντήσεις αποδεικνύοντας ότι είναι πολύ δύσκολη αντίπαλος, αφού κατάφερε να… επιστρέψει μειώνοντας στον πόντο και 20-19! Με πόντο της Πανοπούλου έγινε το 21-19 για τον ΑΟΛ, αλλά οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 21-21. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχες έδειξαν πως είχαν καθαρό μυαλό και κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-21, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στα σετ.

Στο 3ο σετ, ο ΑΟΛ ξεκίνησε πολύ καλά με 4-0 (με την Κιουτσιούκη να παίρνει τους τρεις πόντους και τον τελευταίο με άσσο!), διατηρώντας το μικρό προβάδισμα (5-2, 5-3, 6-3, 6-5, 8-7). Η ΧΑΝΘ ισοφάρισε σε 8-8 αλλά με πόντο της Μπούκουρα έγινε το 9-8 και στη συνέχεια το 9-9 για τις φιλοξενούμενες. 10-9 για τον ΑΟΛ και με νέο πόντο της Κιουτσιούκη το 11-9 για να τη διαδεχθεί η Μπούκουρα η οποία με δύο συνεχόμενους άσσους, έκανε το 13-9 για τις Λαμιώτισσες, αλλά το επόμενο σερβίς της πέρασε άουτ και 13-10 για τη ΧΑΝΘ. Νέο 3-0 σερί για τον ΑΟΛ και 16-10 και κάπου εκεί, οι γηπεδούχες έθεσαν τις γερές βάσεις για να πάρουν το δεύτερό τους σετ και να κάνουν σημαντικό βήμα για τη νίκη. Με τις Κιουτσιούκη και Μπούκουρα να τελειώνουν επιτυχημένα τις περισσότερες επιθέσεις τους και με έναν άσσο η καθεμία, ήρθε το 25-16 και το 2-1 στα σετ για τον ΑΟΛ.

Στο 4ο σετ, η ΧΑΝΘ, πήρε το προβάδισμα αρχικά (0-1, 1-2, 1-3, 5-7, 6-7, 7-8, 7-9) ωστόσο η ομάδα της Λαμίας ισοφάρισε διαδοχικά σε 9-9, 10-10 και 11-11. Αυτό ήταν και το τελευταίο σημείο που οι δύο ομάδες, βρέθηκαν κοντά στο σκορ στο τέταρτο σετ αφού από το 11-11, έφτασαν γρήγορα στο 17-11 με ένα 6-0 σερί, δείχνοντας ότι η νίκη πλέον δεν χάνεται όπως και έγινε με τις Λαμιώτισσες να κατακτούν το σετ με 25-16 με τον τελευταίο πόντο τον άσσο της Παπαμίχου.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-21, 25-16, 25-16)

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλίας Αγγέλης): Κιουτσιούκη, Μάρκου, Μπούκουρα, Πανοπούλου, Σαββίδου, Φαλέγκα, Κίσσα, Καϊμάκη, Παπαμίχου, Κόμνου, Τσιούμα, Κλέτσα, Τσιλαλή

ΧΑΝΘ (Χρήστος Ντινόπουλος): Παφίλη, Μπακοπούλου, Κουρτίδου, Αδάμου, Αβαέλα, Ντάλλα, Βλαχάβα, Βαρδοπούλου, Βέλλιου, Βερνάρδου, Αρμουτάκη, Γεροβασιλείου, Ρωσσιάδου.