Ρεπορτάζ: Κώστας Ιωάννου

Την ήττα με 3-2 σετ (20-25, 25-17, 23-25, 28-26, 15-9) γνώρισε ο ΑΟ Λαμίας από τον ΖΑΟΝ στο παιχνίδι που διεξήχθη στο «Ζηρίνειο» στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Pre League.

Ένα αποτέλεσμα, που μπορεί να έδωσε το βαθμό στη φθιωτική ομάδα, που ίσως αποδειχθεί σημαντικός στην προσπάθεια που κάνει για να τερματίσει όσο το δυνατόν ψηλότερα, ωστόσο τη βρίσκει να διαμαρτύρεται έντονα και δικαιολογημένα για τα διαιτητικά λάθη, που της στέρησαν την ευκαιρία να φύγει με ένα πολύτιμο «τρίποντο» από τη δύσκολη έδρα των βορείων προαστίων.

Πλέον η ομάδα του Ηλία Αγγέλη, με το βαθμό που πήρε κόντρα στον ΖΑΟΝ, έφτασε τους 35, παραμένει στην 4η θέση και βρίσκεται στο +4 από την ομάδα των βορείων προαστίων ενώ σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων, υπερτερεί του ΖΑΟΝ!

Πολύ καλή εμφάνιση για μία ακόμη φορά από την Κιουτσιούκη που πήρε 21 πόντους, έχοντας 6 άσσους, ενώ στο σκοράρισμα την ακολούθησαν οι δύο ακραίες της ομάδας, Φαλέγκα και Μπούκουρα που πήραν 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο ΑΟΛ ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και μπόρεσε να πάρει το πρώτο σετ με 25-20, ωστόσο στο δεύτερο υπέπεσε σε κάποια λάθη που δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει και αυτό το σετ και έτσι ο ΖΑΟΝ ισοφάρισε σε 1-1, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ, τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη, παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκαν σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ (18-18) κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ και να πάρουν το σετ με 25-23, κάνοντας ένα ακόμη βήμα για να πάρουν μια σημαντική νίκη.

Στο τέταρτο σετ, η ομάδα της Λαμίας, παρά τα όποια λάθη της που την έφεραν πίσω στο σκορ στους πρώτους πόντους, κατάφερε να ισοφαρίσει και στη συνέχεια να βρίσκεται κοντά στην κατάκτηση του σετ και παράλληλα της μεγάλης νίκης.

Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν να προηγούνται με 25-24, με τη Μπούκουρα να παίρνει την επόμενη επίθεση και ενώ φαίνεται πως υπάρχει μπλοκ άουτ από πλευράς ΖΑΟΝ, ο πόντος κατέληξε στις γηπεδούχες, αφού σύμφωνα με το διαιτητή υπάρχει παράβαση από την πλευρά των φιλοξενούμενων αν και η Σαββίδου φαίνεται πως δεν βρίσκει στο φιλέ στην προσπάθειά της να δώσει τη μπάλα στη Μπούκουρα. Μια λανθασμένη απόφαση που αντί να γίνει το 24-26 υπέρ του ΑΟΛ, το σκορ έγινε 25-25, με τον ΖΑΟΝ να… ξαναμπαίνει στη διεκδίκηση του σετ και να φτάνει στην κατάκτησή του με 28-26, για να γίνει το 2-2.

Στο τάι μπρέικ, η ομάδα της Λαμίας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στο ρυθμό των γηπεδούχων που πήραν εξ αρχής το προβάδισμα, με αποτέλεσμα να χάσει το σετ με 15-9 και κατ’ επέκταση την ευκαιρία να πάρει μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Τα σετ: 3-2 (20-25, 25-17, 23-25, 28-26, 15-9)

ΖΑΟΝ (Λιώσης): Αναγνώστου 2 (2 άσσοι), Αρβανιτοπούλου 11 (6/16 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γεωργιλά 9 (6/24 επ., 3 άσσοι, 50% υπ.), Καπέλου 14 (8/16 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ποδαρά 19 (15/49 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φακοπουλίδου 16 (14/48 επ., 2 άσσοι, 38% υπ.) / Αργυροπούλου (λ, 58% υπ.), Κουσούλη (33% υπ.), Ρέλλου, Κούτσικου.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Αγγέλης): Κιουτσιούκη 21 (12/31 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ), Κίσσα 5 (4/15 επ., 1 άσσος), Μπούκουρα 14 (13/39 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ.), Πανοπούλου 11 (11/25 επ.), Σαββίδου 8 (5/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φαλέγκα 16 (15/47 επ., 1 άσσος, 30% υπ.) / Μάρκου (λ, 38% υπ.), Καϊμάκη 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Κόμνου.