Σε εξέλιξη η 21η αγωνιστική της Super League Σουρωτή, στο ξεκίνημα του τελευταίου τρίτου του πρωταθλήματος, με 361 γκολ, και Έλληνα υποψήφιο για πρώτο σκόρερ, κάτι που έχει συμβεί μόνο δύο φορές στα χρόνια της διοργάνωσης από το 2006.

Με το 4-1 του ντέρμπι να βγαίνει για πρώτη φορά φέτος και να είναι το 14ο διαφορετικό σκορ στη σεζόν. Με 39 αποβολές, από τις οποίες οι 10 απευθείας και 29 με 2η κίτρινη.

4 φορές έχει βγει το σκορ 4-1 στα ντέρμπι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ, ανεξάρτητα έδρας και νικητή. Το εντυπωσιακό είναι ότι και στις τέσσερις περιπτώσεις ο νικητής δεν είχε προηγηθεί από το ημίχρονο! Μάλιστα στις τρεις από τις τέσσερις ο χαμένος προηγήθηκε στο σκορ!

04.06.1961: ΑΕΚ - Ολυμπιακός 4-1, ημίχρονο 0-1
03.12.1967: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 1-4, ημίχρονο 1-1
04.11.2000: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 4-1, ημίχρονο 1-1
17.02.2019: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 4-1, ημίχρονο 0-1

19 γκολ έχουν μπει στα παιχνίδια του Άρη στο "Κλεάνθης Βικελίδης" με σκορ 12-7. Από αυτά μόνο τα τέσσερα, 3-1, έχουν μπει στο πρώτο ημίχρονο! Στα πέντε τελευταία το ημίχρονο είναι 0-0, όπως και στα επτά από τα 10.

10 χρόνια και 5 μήνες χρειάστηκε να περάσουν, για να σκοράρει η Ξάνθη στη Λάρισα!

50 αγώνες για τη Super League Σουρωτή έχουν διεξαχθεί ως τώρα στο γήπεδο ΑΕΛ Αρίνα, από τον Δεκέμβριο του 2010 που εγκαινιάστηκε.

14 επισκέψεις στον Παναθηναϊκό έφτασε ο Αστέρας Τρίπολης, ακόμα δεν του έχει βάλει γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Και τα οκτώ που έχει πετύχει σε Λεωφόρο ή Μαρούσι, τα έχει βάλει στο δεύτερο ημίχρονο.

20 γκολ έφτασε ο Αμρ Ουάρντα στη Super League Σουρωτή. Εννέα με τον Ατρόμητο, εννέα με τον Παναιτωλικό και δύο με τον ΠΑΟΚ.

Για δεύτερη φορά στην ιστορία ο Ατρόμητος νίκησε δύο φορές στην ίδια σεζόν τον ΠΑΣ Γιάννινα. Το είχε κάνει και το 2011-12, την πρώτη φορά που βγήκε στο Europa League (το 2006 ήταν ακόμα Κύπελλο ΟΥΕΦΑ).

30 γκολ στην καριέρα του έφτασε ο Σάββας Τσαμπούρης με το νικητήριο του Λεβαδειακού. Έχει 9 στα 9 πέναλτι.