Το τρίποντο που του εξασφαλίζει κατά πολύ μεγάλο ποσοστό την παραμονή του στην Κατηγορία και  την αποφυγή των play out, εξασφάλισε ο Παμμωλιακός, ο οποίος επικράτησε στην έδρα του με σκορ 3-0 της Αναγέννησης Δυτικής Φθιώτιδας, η οποία μπήκε σε περιπέτειες.

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι με ξέφρενο ρυθμό, οι δύο ομάδες κυνήγησαν ότι καλύτερο για την πλευρά τους, έπαιξαν ανοικτά, η μπίλια όμως έκατσε στην γηπεδούχο Παμμωλιακό, που ήταν πιο ουσιαστικός στις τελικές προσπάθειες.

Η Αναγέννηση ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά από την αρχή και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε την αντίπαλη εστία, με κλασική ευκαιρία, αλλά ο Κοκονδύνης είπε όχι.
Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι και έχασαν μοναδικές ευκαιρίες, όμως ο τερματοφύλακας Παπασάρας ήταν σε ετοιμότητα και τους σταμάτησε.
Με τη μπάλα να παίζεται πάνω κάτω, ο Παμμωλιακός κατάφερε στο 39ο λεπτό να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν σε επαναφορά της μπάλας του Κοκονδύνη, ο Γκούρλιας πήρε την κεφαλιά και έβγαλε μόνο του τον Μπράχο στην πλάτη της άμυνας, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, πάλι πολύ νωρίς η Αναγέννηση έκανε φάση και μετέπειτα ο Παμμωλιακός απάντησε με σουτ του Σκόρδα στο οριζόντιο δοκάρι.
Με το παιχνίδι πλέον ανοιχτό, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, όμως οι γηπεδούχοι έπαιξαν στην κόντρα και ανταμείφθηκαν με δύο τέρματα, ένα του Γκούρλια στο 78ο λεπτό και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο νεαρός Παταργιάς στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του πρώην ποδοσφαιριστή και παράγοντα του Παμμωλιακού, Χρήστου Μόσχου, ο οποίος απεβίωσε χθες σε ηλικία 59 ετών.

Το φιλμ του αγώνα

Α' ΜΕΡΟΣ

2' Διαγώνιο σουτ του Χατζή μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει και θα διώξει εντυπωσιακά ο Κοκονδύνης, στην επαναφορά κεφαλιά του Ψυχογιού, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
5' Κάθετη μεταβίβαση του Γκούρλια στον Μπράχος, στο τετ-α-τετ θα διώξει ο Παπασάρας σε κόρνερ.
10' Σέντρα του Αντωνίου, κεφαλιά του Σταυρόπουλου από τη μικρή περιοχή, σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Παπασάρας.
12' Δυνατό σουτ του Αντωνίου από το ύψος της περιοχής, εκπληκτικά θα αποκρούσει ο Παπασάρας.
15' Μακρινό σουτ του Σκαρλάτου, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
22' Σέντρα του Αλατά, κεφαλιά του Ψυχογιού, με υπερένταση σε κόρνερ ο Κοκονδύνης.
28' Δυνατό σουτ του Γκούρλια, η μπάλα λίγο έξω.
39' 1-0, με πλασέ του Μπράχου, μετά από γέμισμα του Κοκονδύνη και κεφαλιά πάσα του Γκούρλια.

Β' ΜΕΡΟΣ

46' Κάθετη μεταβίβαση του Σκαρλάτου στον Χατζή, το σουτ ελάχιστα άουτ.
51' Μακρινό σουτ του Σκόρδα, η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Παπασάρα.
69' Δυνατό σουτ του Αντωνίου, θα διώξει με τα πόδια ο Παπασάρας.
71' Γύρισμα του Νάσιου από αριστερά, το σουτ του Μπράχου θα περάσει δίπλα, από το αριστερό δοκάρι.
78' 2-0, με πλασέ του Γκούρλια, μετά από διαγώνια μεταβίβαση του Νάσιου.
82' Δυνατό σουτ του Χαλλή, η μπάλα άουτ.
86' Μακρινό σουτ του Ζαχαρόπουλου, θα διώξει με τα πόδια ο Κοκονδύνης.
90'+2' 3-0, με κοντινό πλασέ του Παταργιά, μετά από διαγώνια μεταβίβαση του Μπουσδούκου.