Μεγάλη νίκη και εντυπωσιακό πέρασμα, πραγματοποίησε η Αταλάντη μέσα στο γήπεδο του Σταυρού, όπου φιλοδώρησε με καρέ τερμάτων την τυπικά γηπεδούχο ομάδα των Καλυβίων.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά από την αρχή και κατάφεραν αν ανοίξουν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους δύο λεπτά αργότερα.

Έχοντας πλέον το σκορ στα μέτρα της, η Αταλάντη έλεγξε το ρυθμό του παιχνιδιού και λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, πέτυχε και τρίτο τέρμα, ενώ ολοκλήρωσε του ημίχρονο με 10 ποδοσφαιριστές.

Στο δεύτερο μέρος τα Καλύβια προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να το καταφέρουν, μιας και η Αταλάντη διεύρυνε το σκορ στο 50ο λεπτό.

Το φιλμ του αγώνα

Α' ΜΕΡΟΣ

6' Εκτέλεση κόρνερ του Μιχαήλ, κεφαλιά του Κλωτσοτήρα στο δευ΄τερο δοκάρι, η μπάλα μόλις άουτ.
9' 0-1, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κλωτσοτήρα.
11' 0-2, με κοντινό πλασέ του Τζιβελέκη, όταν σε σέντρα σουτ του Σωτηρίου από δεξιά, η μπάλα κόντραρε, ο Γιαννακάκος αιφνιδιάστηκε αλλά απέκρουσε, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι και έφτασε στον σκόρερ.
18' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κλωτσοτήρα, εντυπωσιακή επέμβαση του Γιαννακάκου.
23' Μακρινό σουτ του Σωτηρίου, η μπάλα λίγο ξέω.
33' 0-3, με πλασέ του Τζιβελέκη εντός περιοχής, μετά από εξαιρετική κάθετη μεταβίβαση του Κλωτσοτήρα.
36' Αποβολή του Κραβαρίτη με 2η κίτρινη, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Τσιγκόλη.
39' Σέντρα του Μιχαήλ, κεφαλιά του Μπουγιώτα, η μπάλα μόλις άουτ.

Β' ΜΕΡΟΣ

50' 0-4, με πλασέ του Τζιβελέκη, μετά από γύρισμα του Μπουγιώτα.