Πολύ μεγάλης σημασίας νίκη και μάλιστα με ανατροπή, πέτυχε το Νέο Κρίκελλο στην έδρα του, επικρατώντας της πρωτοπόρου Αταλάντης με σκορ 2-1, στην τελευταία (26η) Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α' Κατηγορίας Φθιώτιδας, μειώνοντας τη μεταξύ τους διαφορά και στέλνοντας τις τέσσερις πρώτες ομάδες στα play off.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, από πολύ νωρίς δημιούργησαν φάσεις και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Κωνσταντίνου, πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης.

Όμως το Νέο Κρίκελλο έφερε πολύ γρήγορα το παιχνίδι στα ίσια, αφού δύο λεπτά μετά ο Παπαναστασίου με κτύπημα φάουλ και τη βοήθεια κόντρας, έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.
Έχοντας κυριαρχήσει στο χώρο του κέντρου το Νέο Κρίκελλο, κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή, ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Γιάννη Λάππα.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν σχεδόν πανομοιότυπο με το πρώτο μέρος, η Αταλάντη δημιούργησε ευκαιρίες, είχε δοκάρι, όμως τις σπατάλησε.
Ακριβώς το ίδιο και το Νέο Κρίκελλο, όπου ισοφάρισε τα δοκάρια και έκανε φάσεις που θα μπορούσε να διευρύνει το σκορ.

Το παιχνίδι αποζημίωσε τους περισσότερους από 800 φιλάθλους που βρέθηκαν στο Κρίκελλο, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον του φίλαθλου κόσμου της Φθιώτιδας στα play off.

Το φιλμ του αγώνα

Α' ΜΕΡΟΣ

4' Διαγώνιο σουτ του Μιχαήλ από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Γιοβάς.
7' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαναστασίου η μπάλα λίγο έξω.
10' Ατομική ενέργεια του Λατσούδα, προβολή του Λυτάκη πριν το πλασέ, η μπάλα κόρνερ.
14' 0-1, με κοντινό πλασέ του Κωνσταντίνου.
16' 1-1,  από εκτέλεση φάουλ του Παπαναστασίου η μπάλα θα κοντράρει στον Μιχαήλ και θα καταλήξει στα δίχτυα του Μερμίγκη.
17' Ατομική ενέργεια του Σακκά, το πλασέ άουτ.
24' Εκτέλεση φάουλ του Παπαναστασίου, θα μαζέψει ο Μερμίγκης.
25' Γύρισμα του Κραβαρίτη, ο Μπουγιώτας θα κάνει το σουτ, η μπάλα θα σταματήσει στο αριστερό δοκάρι, στην επαναφορά ο Λυτάκης δεν θα προλάβει.
44' 2-1, με πλασέ του Γιάννη Λάππα, μετά από ατομική ενέργεια και εναλλαγή της μπάλας με τον Παπαναστασίου.

Β' ΜΕΡΟΣ

53' Γέμισμα του Μάνδαλου, ο Λέντας θα κατεβάσει, το σουτ θα μαζέψει ο Μερμίγκης.
58' Ατομική ενέργεια του Σακκά από αριστερά, το σουτ θα σταματήσει στο αριστερό δοκάρι του Γιοβά.
60' Σέντρα του Κλωτσοτήρα, κεφαλιά του Λυτάκη, θα μαζέψει ο Γιοβάς.
67' Διαγώνιο σουτ του Μπουγιώτα, η μπάλα θα περάσει άουτ.
80' Σέντρα του Θεοχάρη από δεξιά, κεφαλιά.του Καυκιά, η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Μερμίγκη.
85' Γύρισμα του Κψωνσταντίνου, το σουτ άουτ.
90'+ Θα φύγει ο Καυκιάς στον άξονα, το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής, θα περάσει ξυστά άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Τζοβάρας με βοηθούς τους Καλύβα και Κομήτη ενώ 4ος ο Παπακωνσταντίνου