Την ήττα με 3-1 σετ (25-16, 25-17, 9-25, 25-17) γνώρισε ο ΑΟΛ, στο παιχνίδι που διεξήχθη την Τετάρτη (10/4) στη Νέα Φιλαδέλφεια στο πλαίσιο των πρώτων αγώνων των Play Offs της Pre League.
Η ομάδα της Λαμίας, παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο στα τρία από τα τέσσερα σετ και ειδικά στο 3ο το οποίο και κατέκτησε, έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει τη νίκη στο δεύτερο αγώνα που θα γίνει στη Λαμία.
Εκτός από το πρώτο σετ, στα υπόλοιπα, οι Λαμιώτισσες πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, αποδεικνύοντας πως μπορούν μέσα στην έδρα τους να διεκδικήσουν τη νίκη κόντρα στην «Ένωση».
Ειδικά στο 3ο σετ, το οποίο και κατέκτησαν τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη, ανέβασαν κατά πολύ την απόδοσή τους, πίεσαν την ΑΕΚ και αφού εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη που έκαναν οι «κιτρινόμαυρες» σε μπλοκ και υποδοχή και παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα, έφτασε στο τελικό 9-25 και το 1-2 στα σετ.
Στο τέταρτο σετ ο ΑΟΛ, μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός μέχρι το 11-11 αλλά μετά η ΑΕΚ, ανέβασε την απόδοσή της φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 25-17 και της πρώτης νίκης στη σειρά.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-17, 09-25, 25-17)

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Τέζα, Τοτσίδου, Ζίγκα, Γιοβάνη, Χρήστου, Καββαδία / Σκυθιώτη (λ), Μπελιά (λ), Μπανίκα, Εικοσπεντίδου, Ντόνα.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Αγγέλης): Καϊμάκη, Μπούκουρα, Κιουτσιούκη, Σαββίδου, Φαλέγκα, Πανοπούλου / Μάρκου (λ), Κίσσα, Κόμνου, Παπαμίχου.