Έμεινε στη Super League ο ΟΦΗ, αφού πρώτα βρέθηκε στην κόλαση, αλλά κατάφερε να σώσει την Κατηγορία στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, κερδίζοντας 3-2 τον Πλατανιά!

Δραματικό το φινάλε με τις δύο ομάδες να φλερτάρουν μέσα σε 4 λεπτά στις καθυστερήσεις με τη Super League και έναν ανεκδιήγητο Κομίνη να σφυρίζει και να υποδεικνύει άλλα αντί άλλων για μία ακόμη φορά.

Το φιλμ του αγώνα

Α' ΜΕΡΟΣ

9' Πέναλτι για τον ΟΦΗ. Ο Σασί μπαίνει στην περιοχή, ο Ποζατζίδης κόβει κανονικά. Δεν υπάρχει παράβαση.
11' 1-0 Ο Νέιρα εκτελεί, ο Γκοτ δεν μπορεί ν' αντιδράσει. Ο ΟΦΗ ανοίγει το σκορ.
15' Ο Σασί βγαίνει από δεξιά, κάνει τη σέντρα, ο Βαζ σκοράρει. Το γκολ δεν μετρά σωστά, ο Τυνήσιος του ΟΦΗ είναι σε θέση οφσάιντ.
17' O Παπανικολάου επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής, με το δεξί, η μπάλα ψηλά άουτ.
28' Ο Μπιανκόνι βγαίνει από δεξιά, κάνει το γύρισμα, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Σωτηρίου.
33'Ο Βαζ επιχειρεί σουτ από μακριά, ο Γκοτ δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα και μπλοκάρει.
42' 1-1 Ο Πλατανιάς ισοφαρίζει! Εκτελεί το κόρνερ από τον Νίλι, ο Νέιρα δεν μπορεί να διώξει με την πρώτη κεφαλιά, δεν μπορεί ούτε με τη δεύτερη. Μάλιστα με τη δεύτερη δίνει... ασίστ στον Τσαμούρη. Εκείνος με το αριστερό στην κίνηση εντός περιοχής νικά τον Σωτηρίου.
45+2'Ο Νίλι γυρίζει από αριστερά, ο Σωτηρίου μπλοκάρει εύκολα.

Β' ΜΕΡΟΣ

47' Σέντρα από αριστερά, η άμυνα του Πλατανιά απομακρύνει ασταθώς, ο Βαζ κάνει το σουτ εντός περιοχής, ο Φερέιρα μπαίνει στη φάση, είναι όμως σε θέση οφσάιντ.
55' Ο Νίλι επιχειρεί το σουτ με το δεξί, βάζοντας εξωτερικό φάλτσο, η μπάλα πάνω από την εστία του Σωτηρίου.
61' Στην αντεπίθεση ο Πλατανιάς, ο Νίλι επιχειρεί ένα μακρινό σουτ, η μπάλα έξω από την εστία του Σωτηρίου.
68' Σκοράρει ο Νάστος, είναι όμως σε θέση οφσάιντ και σωστά το γκολ δεν μετρά.
69' 2-1, ο Γιακουμάκης παίρνει την μπάλα στην περιοχή και με προβολή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γκοτ.
71' Αποβάλλεται ο Γιακουμάκης! Ανόητα ο σκόρερ έβγαλε τη φανέλα για να πανηγυρίσει, αφήνει την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα! Δεύτερη κίτρινη σωστή.
72' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Μπιανκόνι πιάνει απίστευτο σουτ, η μπάλα λίγο έξω. Πήγε να βάλει απίθανο γκολ ο Βραζιλιάνος.
75' Αποβάλλεται ο Μπιανκόνι! Με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Βραζιλιάνος για απώθηση στον Παπάζογλου.
81' Ο Πλατανιάς χάνει μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπράουν έκανε το λάθος, ο Νίλι γύρισε την μπάλα από τα αριστερά και μέσα από την περιοχή και ο Λουκίνας από το ύψος της μικρής περιοχής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Σωτηρίου.
84' Ο Νίλι κατέβασε την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.
90+1' 2-2 με σουτ του Παπαζογλου η μπάλα κοντράρει πάνω στον Παπανικολάου και εκείνος από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Σωτηρίου.
90+4' Φάουλ δίπλα στην αριστερή γραμμή της μεγάλης περιοχής για τον ΟΦΗ.
90+5' 3-2. Ο Ναμπί το εκτελεί απευθείας, νικά τον Γκολζ και κάνει το 3-2.