Κυπελλούχος Φθιώτιδας 2018-19 αναδείχθηκε ο ΑΠΟ Αταλάντη, επικρατώντας στον Τελικό με σκορ 4-1 του Νέου Κρίκελλου
Έτσι η ομάδα της Λοκρίδας έρχεται σε συνέχεια στο θετικό της σερί και με φόρα μετά το Πρωτάθλημα κατακτά το Κύπελλο Φθιώτιδας κάνοντας νταμπλ.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ανιαρό, με την Αταλάντη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να δημιουργεί φάσεις στα αντίπαλα καρέ, χωρίς ωστόσο να πετυχαίνει κάτι ουσιαστικό.
Από την άλλη το Νέο Κρίκελλο, προσπάθησε με μεγάλες και στημένες μπάλες να βάλει μπει μέσα στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να το κατορθώνει.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε εντελώς, με την Αταλάντη να αρχίζει την πίεση και τις ευκαιρίες από τα πρώτα λεπτά, αλλά άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση μια ώρας αγώνα.
Στην συνέχεια ήταν καταιγιστική και ΄στο 70ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά της, όπως και στο 80ο με πέναλτι τα τριπλασίασε.

Το κερασάκι στην τούρτα για την Αταλάντη μπήκε στο 90ο λεπτό, ενώ το γκολ της τιμής για το Κρίκελλο στις καθυστερήσεις του αγώνα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το φιλμ του αγώνα

Α' ΜΕΡΟΣ

3' Ατομική ενέργεια του Σακκά από αριστερά, το διαγώνιο σουτ μόλις άουτ.
11' Γέμισμα του Πάππου, κεφαλιά του Μπουγιώτα, η μπάλα μόλις άουτ.
16' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαναστασίου, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
20' Σέντρα του Καυκιά, κεφαλιά του Λατσούδα, η μπάλα άουτ.
40' Σέντρα του Τσακανίκα, το σουτ στην κίνηση του Λυτάκη, η μπάλα έξω.
42' Εκτέλεση φάουλ του Γ. Λάππα, ο Παπαναστασίου θα κάνει την προβολή, η μπάλα άουτ.

Β' ΜΕΡΟΣ

46' Γύρισμα του Τζιβελέκη, το σουτ από καλή θέση του Μπουγιώτα, θα διώεξι ο Γιοβάς.
60' 1-0, με κεφαλιά του Μπουγιώτας, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κλωτσοτήρα.
70' 2-0, με πλασέ του Τζιβελέκη, μετά από προσωπική ενέργεια.
79' Ανατροπή του Τζιβελέκη εντός περιοχής, από τον Συγγούνη, πέναλτι θα καταλογίσει ο διαιτητής.
80' 3-0, με εκτέλεση πέναλτι του Τζιβελέκη.
82' Μακρινό σουτ του Λέντα, η μπάλα θα σταματήσει στη συμβολή των δοκών.
90' 4-0, με με κοντινό πλασέ του Ηλιόπουλου στην επαναφορά, μετά από σουτ του Κωνσταντίνου και προσωρινή απόκρουση του Γιοβά.
90'+ 2' 4-1, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημητρέλη, η μπάλα θα καταλήξει στο αριστερό παραθυράκι της εστίας.