Η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Λαμίας στέφθηκε Πρωταθλήτρια ομάδα στο Πρωτάθλημα Υποδομών Κ14 της ΕΠΣ Φθιώτιδας 2018-19, επικρατώντας της Ποδοσφαιρικής Ακαδημίας Λοκρίδας στον Τελικό με σκορ 2-0.

Με το άγχος να κυριεύει τους μικρούς ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, μιας και βρέθηκαν να αγωνίζονται στο ΔΑΚ Λαμίας και με αρκετό κόσμο στις κερκίδες, στο πρώτο μέρος παρουσίασαν ένα μέτριο θέμα, με λίγες καλές φάσεις στις δύο εστίες.

Στην επανάληψη όμως και οι δύο ομάδες ξεθάρρεψαν και έδειξαν το ταλέντο τους και την ποιότητά τους, όπου η Ακαδημία πέτυχε δύο πανέμορφα τέρματα μέσα σε δύο λεπτά και η Λοκρίδα προσπάθησε για το καλύτερο, έχοντας μάλιστα δοκάρι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Το φιλμ του αγώνα

Α' ΜΕΡΟΣ

7' Ατομική ενέργεια του Α. Γεμενή, το χλυαρό σουτ, θα μαζέψει ο Παπαπάνος.
15' Εναλλαγή της μπάλας των Α. Γεμενή και Παπαζαχόπουλου, το σουτ του Α. Γεμενή, θα διώξει ο Παπαπάνος.
23΄Δυνατό σουτ του Ρήττα, θα αποκρούσει ο Παπαπάος και θα απομακρύνουν οι αμυντικοί.

24' Διαγώνιο σουτ του Κλητοράκη, θα πέσει κι θα μπλοκάρει ο Παπαπάνος.
27' Κάθετη μεταβίβαση του Α. Γεμενή στον Θ.Γεμενή, το σουτ μόλις άουτ.

31' Σέντρα από δεξιά του Θ. Γεμενή, η κεφαλιά του Παπαζαχόπουλου στ χέρι του Παπαπάνου.
35' Εκτέλεση κόρνερ του Θ. Γεμενή, κεφαλιά τουΡήττα, θα μπλοκάρει ο Παπαπάνος.

Β' ΜΕΡΟΣ

38' 1-0, με κοντινό πλασέ του Α. Γεμενή, μετά από σύγχυση στην άμυνα της ΠΑΛ.
39' 2-0, με ατομική ενέργεια και άψογο τελειώμα του Παπαζαχόπουλου.

43' Προσωπική ενέργεια του Ντεμάι, το πλασέ άουτ.
48' Ατομική ενέργεια του Γιαννέλη από αριστε΄ρα, θα γυρίσει στον Α. Γεμενή  το πλασέ μόλις άουτ.
60' Δυνατό σουτ του Α. Γεμενή από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο έξω.

70' Απευθείας εκτέλεση φάουλ της Σαργιώτη, η μπάλα θα βρει στο αριστερό δοκάρι, και πάνω στη γραμμή θα διώξουν οι αμυντικοί της Ακαδημίας.