Οι εκδηλώσεις θα ξεκινήσουν την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου και ώρα 22:30 με δημοτική βραδιά που θα γίνει στον προαύλιο χώρο του Δημοτικού Σχολείου Ανθήλης. Τραγουδούν: Γιάννης Κατσίγιαννης, Λάμπρος Σκάρλας, Δάφνη Νικολάου και στο κλαρίνο ο Πάνος Κοτρώτσος.
Το Σάββατο 31 Αυγούστου και ώρα 10:30 οι εκδηλώσεις θα συνεχιστούν με φιλικό αγώνα ποδοσφαίρου παίδων Ανθήλης – Μώλου, αθλητικές δραστηριότητες και παραδοσιακά παιχνίδια για τους μικρούς μας φίλους.
Την Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου η ημέρα περιλαμβάνει ποδηλατοδρομία και κουκλοθέατρο με ώρα έναρξης 18:00.
Η «17η Γιορτή Ρυζιού 2019» θα ολοκληρωθεί τη Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου με κατάθεση στεφάνου στο μνημείο του Walter Packard και το βράδυ στις 20:30 με παραδοσιακή μουσικοχορευτική βραδιά με τη συμμετοχή χορευτικών τμημάτων:
• του Εκπολιτιστικού Συλλόγου Ανθήλης,
• της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Πολιτιστικών Συλλόγων Βλάχων,
• του Λαογραφικού Συλλόγου Τρικάλων “Θεριστάδες”,
• του Πολιτιστικού Συλλόγου Ματαράγκας Αγρινίου,
• του Πολιτιστικού Συλλόγου Μαλεσίνας και
• του Πολιτιστικού Συλλόγου «Καλλίχορος» Λαμίας.
Συμμετέχει ορχήστρα παραδοσιακής μουσικής.