Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε η Αταλάντη στο «Αλκαζάρ» από τον Ηρακλή Λάρισας, καθώς παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, αυτές των Αντωνίου και Αντωνόπουλου, λόγω Στρατού, και των τραυματιών Σίδερη, Χαϊκάλη και  Αργυρίου. .

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4', ανοίγοντας από πολύ νωρίς το σκορ και να επιβάλλουν το ρυθμό τους, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάτι περισσότερο στο πρώτο μέρος.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ηρακλή να διατηρεί το προβάδισμα που πήρε από νωρίς, χωρίς ωστόσο να πετυχαίνει κάτι παραπάνω,

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 62' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν σαφέστατο προβάδισμα νίκης. Ο Νάστας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Αταλάντης και έγραψε το 2-0.
Παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες η Αταλάντη δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ έμεινε και με δέκα ποδοσφαιριστές.
Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ψωμολιάς στο 81'. Με αυτή τη νίκη ο Ηρακλής «έπιασε» την Αταλάντη στους 7 βαθμούς.

Αναλυτικά

Α' ΜΕΡΟΣ
4' Απόκρουση του Καπετάνου σε σουτ του Μανιώτη, στην επαναφορά με πλασέ ο Ναρινογλου έκανε το 1-0 για τον Ηρακλή.
13' Σέντρα του Δουβάρα από δεξιά, δεν πρόλαβε ο Τζιβελέκης να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή.
19' Ο Κακαβίτσης από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο άουτ.
22' Σουτ έξω από την περιοχή του Νεμπεγλέρα, μπλοκαρε ο Καπετάνος.
29' Σουτ από τον  Δήμο έξω από την περιοχή, δύσκολη σε κόρνερ του τερματοφύλακας του Ηρακλή.

Β' ΜΕΡΟΣ
47' Εκτέλεση κόρνερ του Δήμου, κεφαλιά του Ζυγογιάννη σε κορνερ ο Παπαγιάννης.
52' Εκτέλεση κόρνερ του Δήμου, κεφαλιά του Λυτάκη στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.
54' Ανατροπή του Ναρινόγλου έξω από την περιοχή από τον Μακρόπουλο, αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα ο παίκτης της Αταλάντης.
62' Σουτ του Νάστα από αριστερά,  η μπάλα θα καταλήξει στη δεξιά του γωνία του Καπετάνου, 2-0 για τον Ηρακλή.
71' Κεφαλιά του Ζυγογιάννη, μετά από φάουλ του Δήμου, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
75' Κάθετη του Δήμου στο Λαμπρόπουλο, στο τετ-α-τετ πρόλαβε ο Παπαγιάννης με υπερένταση και έδιωξε.
81' Σέντρα του Γιαννακόπουλου, κεφαλια του Ψωμολιά από τη μικρή περιοχή και 3-0.
88' Σουτ του Μαλισσόβα έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα  έξω από το κάθετο δοκάρι.

Ηρακλής Λάρισας (Χρ. Χατζηλιάδης – Θ. Τριανταφυλλόπουλος)
Παπαγιάννης, Κρίτσας, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι, Νεμπεγλέρας (86’ Τάρτας), Νάστας, Μανιώτης, Ναρίνογλου (68’ Τσαπατώρης), Ζαφειρίου (80’ Μουξιός), Κακαβίτσης (72’ Κοντοθανάσης).