O Έσπερος Λαμίας γνώρισε την ήττα από την ισχυρή Καβάλα με 72-81 το απόγευμα της Κυριακής 10/11 στο Χαλκιοπούλειο για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ Εθνικής.

Το συγκρότημα του Γιάννη Σοφογιάννη έχασε το ματς στις λεπτομέρειες και ανασυγκροτεί τις δυνάμεις του για τη δύσκολη συνέχεια καθώς τις επόμενες δύο αγωνιστικές αγωνίζεται εκτός έδρας.

Στο ημίχρονο ο Έσπερος προηγήθηκε με 38-37, το ματς συνέχισε να πηγαίνει στον πόντο με τον Έσπερο να μην αντέχει μέχρι τέλους και την Καβάλα να παίρνει την εκτός έδρας νίκη με 72-81.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Λαμίας ο Γιώργος Ρουμελιώτης με 21 πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Καλογερόπουλος Ελ.-Τσουμαχίδης-Δολγύρας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 22-14, 38-37, 55-67, 72-81.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Γκουντγούιν 3 (1), Μούτσα 11 (1), Στογιάνοβιτς 14 (1), Ρουμελιώτης 21 (5), Παπανικολάου 11 (2), Τσιμίδης 9, Δαχρετζής 3 (1), Μαντζούκας, Σεργιανάι, Λάμπας.

ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης): Δοξάκης 6 (2), Παντόπουλος, Μπανάσας, Λαμπρόπουλος 17 (3), Σαββίδης 2, Ζώτος, Αδαμόπουλος 11, Αμπαράς 23 (3), Πιεβάλιτσα, Φλιάτης 14. Ντάλος 4, Τεπετίδης 4.