Άδικη ήττα για τον Έσπερο Λαμίας το μεσημέρι του Σαββάτου 29/2 στο Χαλκιοπούλειο για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β’ Εθνικής στον 2ο όμιλο όπου ηττήθηκε από την Κομοτηνή με 86-78 στην παράταση (68-68 κ.α.) έχοντας παράπονα από τη διαιτησία. Οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη κατάφεραν και γύρισαν ένα θεωρητικά χαμένο παιχνίδι, οδηγώντας το στην παράταση.

Ο Έσπερος δεν ξεκίνησε καλά το ματς σε αντίθεση με την ομάδα της Κομοτηνής που έκλεισε την 1η περίοδο με 13-28.
Στην 2η περίοδο η καλή άμυνα περιόρισε τους φιλοξενούμενους με το ημίχρονο να κλείνει με 29-35.
Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφεραν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα ξεφεύγοντας στο 30′ με 42-56 για να κάνει τη μεγάλη αντεπίθεση ο Έσπερος στην τελευταία περίοδο, όταν με φοβερή άμυνα και εύστοχα σουτ στην επίθεση ισοφάρισε σε 68-68 με τρίποντο του Ρουμελιώτη οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση!
Εκεί, ο Έσπερος παρότι προσπάθησε, αγχώθηκε και δεν άντεξε, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 78-86.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Παγώνης-Καλογερόπουλος Ε.-Μπούγλος Π.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-28, 29-35, 42-56, 68-68 (καν. διάρκεια), 78-86 (τελ. αποτέλεσμα).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 6, Στογιάνοβιτς 10 (1), Ρουμελιώτης 15 (4), Τσιμίδης 28, Παπανικολάου 2, Φύκας 12 (1), Γκιρίτσης 2, Δαχρετζής 3.

ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Κουτσοβασίλης 16 (4), Μαγουλάς 11, Παπανδρεόπουλος, Σπέντζος 10 (2), Χαλήλ 4, Σταυριανοπουλος 5 (1), Λεπτοκαρύδης 14 (1), Μαστροδημητρης, Παλάσκας 10 (2), Λεχούδης 16 (2).