Η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός καλούνται να ανταποκριθούν στις ανάγκες του μεταξύ τους ντέρμπι, η πρώτη μετά τον αποκλεισμό της στην Ευρώπη και ο δεύτερος με την έλλειψη σταθερότητας που αντιμετωπίζει στο Πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ

Μετά από δύο ήττες στην έδρα της, από τη Ζόρια και από τη Μπράγκα, η ΑΕΚ κοιτάζει μόνο το Πρωτάθλημα Super League Interwetten, όπου προέρχεται από τέσσερις νίκες στης σειρά και κρατιέται κοντά στην κορυφή.

Δεν έχει χάσει τα πέντε τελευταία, μετά την ήττα από τον Ατρόμητο, που είναι και η μοναδική της στα οκτώ της σεζόν. Είναι και το μοναδικό παιχνίδι που δεν σκόραρε.

Έχει δεχτεί γκολ στα τρία τελευταία για το πρωτάθλημα (επτά επίσημα), αφού είχε κρατήσει τρεις φορές το «μηδέν» στα πέντε πρώτα. Πάντως στο πρωτάθλημα δεν έχει δεχτεί ακόμα περισσότερα από ένα γκολ σε κάθε παιχνίδι της.

Στην έδρα της έχει τρεις νίκες και ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ. Η τελευταία και ευρύτερη, το 4-1 επί της ΑΕΛ, επιτεύχθηκε στο «Γεώργιος Καμάρας».

Δεν έχει χάσει τα έξι τελευταία για το πρωτάθλημα, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στα περσινά πλέι οφ.

Έχει τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες, και τις δύο με τον ΠΑΟΚ.

13.12.2020: Απόλλων - ΑΕΚ

Οι πρώτοι σκόρερ στη σεζόν: Ανσαριφάρντ 5, Λιβάγια 4.

Ο Παναθηναϊκός

Επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού φτάνοντας τις τρεις νίκες στα πέντε τελευταία του παιχνίδια, αφού δεν είχε καμία στα πέντε πρώτα.

Δεν έχει ισοπαλία στα πέντε τελευταία, αφού είχε τρεις στα πέντε πρώτα.

Έχει κάνει τέσσερις ήττες, όλες με 1-0.

Με τον Παναιτωλικό πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο για πρώτη φορά στη σεζόν. Στα εννέα προηγούμενα είχε συνολικά τρία γκολ στα πρώτα 45’.

Και στις τρεις νίκες του προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Δεν έχει χάσει κανένα από τα τέσσερα παιχνίδια, που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Εκτός έδρας έχασε το τελευταίο του παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, ενώ έχει μια νίκη στα πέντε εκτός, αυτή που έκανε στη Λαμία.

Είναι και το μοναδικό από τα πέντε παιχνίδια, που δεν δέχτηκε γκολ.

Δεν κερδίζει εκτός έδρας παιχνίδι που δέχεται γκολ, από την 1ηΑπριλίου 2019, όταν νίκησε τον Απόλλωνα με 3-1. Από τότε και για τις έξι νίκες που έχει κάνει, αναγκαία συνθήκη είναι να μην δεχτεί γκολ.

07.11.2020: Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 1-0

21.11.2020: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0

29.11.2020: Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-1

12.12.2020: Παναθηναϊκός – car.gr ΠΑΣ Γιάννινα

20.12.2020: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός

Οι πρώτοι σκόρερ στη σεζόν: Καρλίτος 4, Μακέντα 3.

Μεταξύ τους

Πέρσι έπαιξαν τέσσερις φορές, με  την ΑΕΚ να μην χάνει τα τρία τελευταία, αυτά που έγιναν στο 2020. Έχουν κοινή έδρα και με την απουσία θεατών δεν υπάρχει ουσιαστικά πλεονέκτημα έδρας.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε για τελευταία φορά 3-2 στον πρώτο γύρο της κανονικής διάρκειας του περσινού πρωταθλήματος, αν και έχανε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο! Για πρώτη φορά από το 1963 σε ντέρμπι των δύο, ομάδα που βρέθηκε δύο γκολ πίσω νίκησε. Τότε ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει με 5-4, αν και έχανε 2-0 στο ξεκίνημα.

Αυτό το 3-2 του Παναθηναϊκού είναι η μοναδική του νίκη στα οκτώ τελευταία μεταξύ τους, με την ΑΕΚ να έχει τρεις νίκες και τέσσερα παιχνίδια να λήγουν ισόπαλα.

Οι τέσσερις από τις έξι τελευταίες ισοπαλίες τους είναι 0-0. Στις 12 τελευταίες όμως οι επτά είναι με 1-1 και οι άλλες πέντε με 0-0.

Ο Παναθηναϊκός έχει πετύχει μόνο δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο στα 10 τελευταία, και μόλις ένα στα επτά τελευταία.

Παίζουν Δεκέμβριο μετά από 22 ολόκληρα χρόνια!

Τελευταίο παιχνίδι στις 13 Δεκεμβρίου 1998, ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-0 (10’ σουτ Λάκης, 60’ σουτ Σαβέφσκι). Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στις 6 του μήνα μετά από 30 χρόνια!

Έχουν να παίξουν σε αυτή τη μέρα του μήνα από το Μάιο του 1990, ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-1 (73’ πέναλτι Σαβέβσκι – 67’ σουτ Αντωνίου).

Γηπεδούχος η ΑΕΚ έχει τρείς νίκες και δύο ισοπαλίες, μετά την τελευταία νίκη του Παναθηναϊκού στις 2 Απριλίου 2017 με 3-2 (62’ πέναλτι Χριστοδουλόπουλος, 77’ σουτ Πέκχαρτ – 24’ σουτ Κλωναρίδης, 27’ σουτ Μπεργκ, 90’ σουτ Μπεργκ).

Η τελευταία νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ, αλλά και η τελευταία του στην έδρα της, είναι με το ίδιο σκορ, 3-2.

Ο Παναθηναϊκός έχει να κερδίσει την ΑΕΚ στην έδρα της όταν παίζουν στον πρώτο γύρο, από το 2009.