Ο πρωτοπόρος και αήττητος Ολυμπιακός δοκιμάζεται στο Περιστέρι, με στόχο να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα.

Ο Ατρόμητος δε θέλει να απομακρυνθεί από την εξάδα και έχει δείξει καλό πρόσωπο στα παιχνίδια με τις ομάδες της πεντάδας.

Ο Ατρόμητος

Γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος και είναι έβδομος, τρεις βαθμούς από την έκτη θέση. Πήρε ισοπαλία 2-2 στα Γιάννενα για το Κύπελλο στο πρώτο παιχνίδι με τον ΠΑΣ.

Έχει κερδίσει δύο από τα τέσσερα τελευταία πρωταθλήματος, αφού ήταν για πέντε αγώνες χωρίς νίκη.

Έχει χάσει ένα από τα τέσσερα τελευταία.

Έχει μια ισοπαλία στα έξι τελευταία, ενώ είχε τρεις στη σειρά αμέσως πριν.

Στους επτά αγώνες του με την πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας έχει μαζέψει 11 βαθμούς (4 από τον ΠΑΟΚ, 3 από ΑΕΚ, 3 από Παναθηναϊκό και 1 από τον Άρη), ενώ σε 10 αγώνες με τις ομάδες που είναι από την 6η ως την 14η θέση, έχει συγκεντρώσει μόλις 10!

Έχει κάνει πέντε νίκες, τρεις με τις ομάδες της πεντάδας (ΑΕΚ, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ) και δύο με όλες τις άλλες (Παναιτωλικό και Λαμία).

Η ήττα του από την ΑΕΚ ήταν η πρώτη που σκόραρε, έστω και στο τέλος με πέναλτι. Στις πέντε πρώτες ήττες δεν πέτυχε γκολ.

Οι τρεις πρώτες νίκες του ήλθαν χωρίς να δεχτεί γκολ, αλλά οι δύο τελευταίες όχι μόνο είχαν γκολ, αλλά τις πέτυχε και με ανατροπή, αφού δέχτηκε πρώτος.

Στο Κύπελλο ξεκίνησε με ισοπαλία εκτός έδρας 2-2 με τον car.gr ΠΑΣ Γιάννινα.

Μετά από απουσία ενός έτους, το καλοκαίρι επέστρεψε στον πάγκο του ο Νταμίρ Κάναντι, που είχε δουλέψει την διετία 2017-2019.

Πέρσι τερμάτισε έβδομος στην κανονική διάρκεια, αλλά έχασε μια θέση στα πλέι άουτ, από τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Ατρόμητος εντός έδρας

Νίκησε 2-1 τη Λαμία στο τελευταίο παιχνίδι, για να συμπληρώσει πέντε παιχνίδια αήττητος.

Έχει δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες σε αυτά.

Η τελευταία ήττα του ήταν από τον ΠΑΣ Γιάννινα στις 31 Οκτωβρίου. Είναι η μοναδική στα οκτώ τελευταία.

Από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στην έδρα του δεν σκόραρε μόνο με τον ΟΦΗ, ενώ στα άλλα τέσσερα πετύχαινε τουλάχιστον δύο γκολ στο καθένα.

31.01.2021: ΠΑΣ Γιάννινα - Ατρόμητος

Οι πρώτοι σκόρερ: Μανούσος 5, Χριστοδουλόπουλος 3.

Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Γούτας 18,  Χαρίσης και Μανούσος από 17.

Ο Ολυμπιακός

Ένα γκολ του Χασάν στο τέλος του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα, έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να κάνει την 14η νίκη του, μετά την ισοπαλία στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ.

Ακολούθησε μεσοβδόμαδα η νίκη 3-0 επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο για το Κύπελλο.

Είναι εννέα βαθμούς μπροστά από την ΑΕΚ και δέκα από τον ΠΑΟΚ, με εννέα αγώνες να μένουν για το τέλος της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος Super League Interwetten.

Ο Ολυμπιακός δεν κέρδισε τρία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα Super League Interwetten, τα ισόπαλα με ΠΑΣ Γιάννινα, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, όλα με το ίδιο σκορ, 1-1. Έχει πέντε νίκες στα έξι τελευταία.

Είναι αήττητος και στα 19 τελευταία για το πρωτάθλημα, μετά  την ήττα του από τον ΠΑΟΚ στα περσινά πλέι οφ. Έχει 16 νίκες και τρεις ισοπαλίες σε αυτά.

Έχει σκοράρει και στα 19 αυτά παιχνίδια. Δηλαδή το τελευταίο παιχνίδι που έχασε και δεν σκόραρε είναι αυτό με τον ΠΑΟΚ.

Έχει φτάσει τα 44 γκολ στο ενεργητικό του και έχει την καλύτερη επίθεση. Έχει ανεβάσει την παραγωγικότητά του, με 16 γκολ στα έξι τελευταία και 27 στα εννέα τελευταία! Αντίθετα στα οκτώ πρώτα είχε βάλει 17. Ωστόσο στα τρία τελευταία έβαλε μόνο τέσσερα, ενώ στα αμέσως τρία προηγούμενα έβαλε 12!

Εντυπωσιακή είναι η βελτίωσή του στο πρώτο ημίχρονο. Στα έξι πρώτα παιχνίδια δεν είχε σκοράρει καθόλου. Αλλά από τα επόμενα 11 σκόραρε σε οκτώ, βάζοντας 12 γκολ. Πάντως το δεύτερο ημίχρονό του παραμένει πιο δυνατό με 32 γκολ έναντι των 12.

Στα τελευταία 76 παιχνίδια για τη Super League μόνο μια ομάδα τον έχει νικήσει, ο ΠΑΟΚ δύο φορές! Έχει να χάσει από άλλη ομάδα από τις 21 Οκτωβρίου 2018, τον ΟΦΗ τότε.

Έχει και την καλύτερη άμυνα με επτά γκολ, με τέσσερα από αυτά να τα δέχεται στα τελευταία επτά παιχνίδια.

Στο Κύπελλο Ελλάδας ξεκίνησε με νίκη 3-0 εκτός έδρας επί του Παναιτωλικού

Στην Ευρώπη πήρε μέρος στο Champions League και αποκλείοντας την Ομόνοια μπήκε σε όμιλο. Τερμάτισε τρίτος και τώρα αντιμετωπίζει το Φεβρουάριο στα νοκ άουτ την Αϊντχόφεν.

Κατέκτησε το νταμπλ πέρσι, μετά από δύο σεζόν χωρίς τίτλο.

Για τρίτη σεζόν έχει στον πάγκο του τον Πορτογάλο Πέδρο Μαρτίνς.

Ο Ολυμπιακός εκτός έδρας

Ισοφάρισε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και κράτησε το αήττητο εκτός έδρας για 31 παιχνίδια πρωταθλήματος! Κοντεύει να κλείσει δύο χρόνια αήττητος, από τις 10 Φεβρουαρίου 2019, όταν και έχασε στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ.

Από τότε έχει 22 νίκες και εννέα ισοπαλίες.

Έχει δεχτεί πέντε γκολ εκτός έδρας, μόνο το ένα στο πρώτο ημίχρονο, αυτό στα Γιάννενα.

31.01.2021: Απόλλων - Ολυμπιακός

Οι πρώτοι σκόρερ: Ελ Αραμπί 15. Μασούρας και Χασάν 6.

Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Εμβιλά 24, Ρούμπεν Σεμέδο, Μασούρας και Ελ Αραμπί από 23.

Μεταξύ τους

Είναι το 40ο παιχνίδι πρωταθλήματος Α’ Εθνικής/Super League στην ιστορία τους.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τα πέντε τελευταία μεταξύ τους, αφού τη σεζόν 2017-18 ο Ατρόμητος έκανε μια νίκη και μια ισοπαλία. Είναι και τα μοναδικά δύο που δεν έχασε στα τελευταία 12 πρωταθλήματος.

Έχει μία ισοπαλία, το 2-2 στο Περιστέρι το Φεβρουάριο του 2018, στα τελευταία 13 για το πρωτάθλημα. Σε αυτά ο Ατρόμητος έχει δύο νίκες και ο Ολυμπιακός 10.

Είναι εντυπωσιακό ότι και στις πέντε σερί νίκες του, ο Ολυμπιακός δεν έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο! Σε δύο από αυτές μάλιστα, το 2018-19, πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ και νίκησε με ανατροπή. Ο Ολυμπιακός δεν έχει προηγηθεί του Ατρομήτου στο ημίχρονο στα τελευταία επτά μεταξύ τους.

Νίκες Ατρομήτου: 5

Ισοπαλίες: 3

Νίκες Ολυμπιακού: 31

Μεταξύ τους με γηπεδούχο τον Ατρόμητο

Είναι το 20ο παιχνίδι στην ιστορία τους στο πρωτάθλημα με γηπεδούχο τον Ατρόμητο.

Στην έδρα του ο Ατρόμητος έχει να νικήσει τον Ολυμπιακό από το Σεπτέμβρη του 2014, 1-0 τότε (29’ σουτ Καραμάνος). Από τότε ο Ολυμπιακός έχει τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία, το 2-2 του Φεβρουαρίου του 2018, που αναφέραμε παραπάνω.

Και οι πέντε τελευταίες νίκες του Ολυμπιακού στο Περιστέρι είναι με ένα γκολ διαφορά.