Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες έστω και αν έδειξε και στη Ριζούπολη τη δυσκολία του στο γκολ και θα επιχειρήσει να βελτιώσει κι άλλο τη θέση του στην εξάδα, με μια νίκη επί της ΑΕΛ, που του έχει κάνει ζημιές στο «Σπύρος Λούης», όχι όμως και σε όσα παιχνίδια τους έχουν γίνει στη Λεωφόρο εδώ και πολλά χρόνια.

Ο Παναθηναϊκός

Μετά από δύο παιχνίδια χωρίς νίκη, που έφεραν την απομάκρυνσή του από την πρώτη τετράδα, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες με το 1-0 επί του Απόλλωνα.

Μάλιστα κράτησε για δεύτερο παιχνίδι το «μηδέν» στην άμυνα για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Το προηγούμενο ήταν το 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης εντός έδρας, που είναι η μοναδική του ισοπαλία στα στους 01 τελευταίους αγώνες, όπου έχει έξι νίκες και τρεις ήττες.

Σταθεροποιείται σιγά σιγά στην εξάδα, αφού είναι σε ανοδική πορεία, με 13 βαθμούς στα έξι τελευταία παιχνίδια, ενώ είχε εννέα στα πρώτα οκτώ.

Και στις έξι νίκες του προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν έχει χάσει κανένα από τα επτά παιχνίδια, που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ξεκίνησε με πέντε αγώνες χωρίς νίκη.

Προκρίθηκε χωρίς αγώνα στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στην έδρα του ο Παναθηναϊκός κόλλησε με τον Αστέρα Τρίπολης και τώρα έχει κερδίσει μόνο τα  τρία από τα επτά.

Τα δύο τελευταία τα έδωσε στο «Απόστολος Νικολαϊδης» και δεν δέχτηκε γκολ, ενώ από τα πέντε πρώτα στο «Σπύρος Λούης» δέχτηκε γκολ στα τέσσερα.

23.01.2021: Παναθηναϊκός - ΟΦΗ

Οι πρώτοι σκόρερ: Καρλίτος και Μακέντα από 4.

Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Καρλίτος και Μακέντα από 15.

Η ΑΕΛ

Δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε τον ΠΑΣ Γιάννινα στην έδρα της, μένοντας στο 0-0, και έτσι η βαθμολογική της θέση παραμένει άσχημη.

Είναι για οκτώ παιχνίδια χωρίς νίκη, μετά από αυτή που έκανε μέσα στα Γιάννενα αρχές Νοέμβρη και είναι η μοναδική της στο πρωτάθλημα. Αυτή είναι και η μοναδική νίκη στα τελευταία 17 για τη Super League.  Από τότε έχει πέντε ήττες και τρεις ισοπαλίες.

Πάντως με τον ΠΑΣ κράτησε για δεύτερη μόλις φορά την εστία της ανέπαφη, μετά από το παιχνίδι με τον Ατρόμητο τον περασμένο Νοέμβρη, πάλι με 0-0. Έχει δεχτεί γκολ στα 12 από τα 14 παιχνίδια της σεζόν.

Έχει πετύχει ένα μόνο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και οκτώ στο δεύτερο.

Η ΑΕΛ κληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο Ελλάδας.

Παίζει τώρα το πρώτο της εκτός έδρας παιχνίδι στο 2021, έχοντας τρεις ήττες στα ισάριθμα τελευταία μετά τη νίκη μέσα στα Γιάννενα. Είναι και η μοναδική της ΑΕΛ εκτός έδρας στα τελευταία 18 για τη Super League.

Οι πρώτοι σκόρερ: Πινακάς 6.

Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Μπέρτος 14, Νάγκι, Ηλιάδης, Σπαρβ, Φιλίπ, Πλατέλλας και Πινακάς 13.

Μεταξύ τους

Ο Παναθηναϊκός τα τελευταία χρόνια παρουσιάζει καλή παράδοση με την ΑΕΛ, αν και πρόσφατα την έχει περιορίσει μόνο… εκτός έδρας!

Στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους, ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει ένα παιχνίδι, ενώ αμέσως πριν είχε τέσσερις διαδοχικές νίκες.

Στον πρώτο γύρο ο Παναθηναϊκός ισοφαρίστηκε στο τέλος και έμειναν στο 1-1, ενώ πέρσι οι δύο ομάδες νίκησαν εκτός έδρας η μία την άλλη.

Η νίκη της ΑΕΛ στην Αθήνα τον Οκτώβρη του 2019 είναι η μοναδική της στα τελευταία εννέα μεταξύ τους για το πρωτάθλημα και δέκα για όλες τις διοργανώσεις.

Στα έξι τελευταία δεν έχει κερδίσει ο εκάστοτε γηπεδούχος.

Στα πρώτα 31 παιχνίδια της ιστορίας τους η ΑΕΛ είχε επτά νίκες, στα 31 τελευταία μόλις δύο!

Η ΑΕΛ έφυγε αήττητη από το «Σπύρος Λούης» στις δύο τελευταίες επισκέψεις της στον Παναθηναϊκό. Τον Ιανουάριο του 2019 πήρε 1-1, αν και έπαιξε με 10 παίκτες από το 1ο λεπτό όταν αποβλήθηκε ο Γκοϊκοβιτς, αφού ανέτρεψε τον Μακέντα! Και τον Οκτώβρη του ίδιου έτους νίκησε 2-1, ανοίγοντας το σκορ από το 1ο λεπτό! Ήταν η δεύτερη νίκη της ΑΕΛ στην έδρα του Παναθηναϊκού στην ιστορία, με την άλλη να είναι πάλι Οκτώβρη, αλλά του 1991 πάλι στο «Σπύρος Λούης». Στο «Απόστολος Νικολαϊδης» η ΑΕΛ δεν έχει νικήσει ποτέ τον Παναθηναϊκό, ενώ έχει να του αποσπάσει αποτέλεσμα από του Αγίου Βαλεντίνου του 1982, όταν πήρε 1-1.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τα δύο από τα πέντε τελευταία που υποδέχτηκε την ΑΕΛ, αφού είχε κερδίσει και τα 10 προηγούμενα.