Ο αήττητος και πρωτοπόρος Ολυμπιακός επιστρέφει στην έδρα του με στόχο να κρατήσει τις αποστάσεις από τους διώκτες του, με μια ακόμα νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Η ομάδα της Ηπείρου θα κυνηγήσει ένα αποτέλεσμα, με άμεσο στόχο να μείνει μακριά από τις θέσεις υποβιβασμού.

Ο Ολυμπιακός

Μετά από τέσσερις διαδοχικές νίκες, ο Ολυμπιακός ήλθε ισόπαλος 1-1 στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ, μένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα. Μετά από τρία διαδοχικά παιχνίδια εκτός έδρας, επιστρέφει στην έδρα του. Μετά τη διεξαγωγή των αγώνων που εκκρεμούσαν είναι εννέα βαθμούς μπροστά από ΑΕΚ και Άρη και δέκα από τον ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός δεν κέρδισε τρία παιχνίδια στο πρωτάθλημα Super League Interwetten, τα ισόπαλα με ΠΑΣ Γιάννινα, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, όλα με το ίδιο σκορ, 1-1.

Έχει φτάσει τα 43 γκολ στο ενεργητικό του. Έχει ανεβάσει την παραγωγικότητά του, με 15 γκολ στα πέντε τελευταία και 26 στα οκτώ τελευταία! Αντίθετα στα οκτώ πρώτα είχε βάλει 17.

Εντυπωσιακή είναι η βελτίωσή του στο πρώτο ημίχρονο. Στα έξι πρώτα παιχνίδια δεν είχε σκοράρει καθόλου. Αλλά από τα επόμενα 10 σκόραρε σε οκτώ, βάζοντας 12 γκολ. Πάντως το δεύτερο ημίχρονό του παραμένει πιο δυνατό με 31 γκολ έναντι των 12.

Έχει αήττητος και στα 18 τελευταία για το πρωτάθλημα, μετά  την ήττα του από τον ΠΑΟΚ στα περσινά πλέι οφ. Έχει σκοράρει και στα 18 αυτά παιχνίδια. Δηλαδή το τελευταίο παιχνίδι που έχασε και δεν σκόραρε είναι αυτό με τον ΠΑΟΚ.

Στα τελευταία 75 παιχνίδια για τη Super League μόνο μια ομάδα τον έχει νικήσει, ο ΠΑΟΚ δύο φορές! Έχει να χάσει από άλλη ομάδα από τις 21 Οκτωβρίου 2018, τον ΟΦΗ τότε.

Έχει και την καλύτερη άμυνα με επτά γκολ, με τέσσερα από αυτά να τα δέχεται στα τελευταία έξι παιχνίδια.

Στο Κύπελλο Ελλάδας αντιμετωπίζει στην πρώτη φάση τον Παναιτωλικό.

Στην Ευρώπη πήρε μέρος στο Champions League και αποκλείοντας την Ομόνοια μπήκε σε όμιλο. Τερμάτισε τρίτος και τώρα αντιμετωπίζει το Φεβρουάριο στα νοκ άουτ την Αϊντχόφεν.

Κατέκτησε το νταμπλ πέρσι, μετά από δύο σεζόν χωρίς τίτλο.

Για τρίτη σεζόν έχει στον πάγκο του τον Πορτογάλο Πέδρο Μαρτίνς.

Ο Ολυμπιακός εντός έδρας

Έχει να παίξει στην έδρα του από τις 3 Ιανουαρίου, όταν επικράτησε 3-0 της ΑΕΚ.

Στο Νέο Φάληρο έχει κερδίσει και τα εννέα τελευταία, τα οκτώ από αυτά στην τρέχουσα σεζόν, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στα περσινά πλέι οφ.

Δεν έχει ισοπαλία στα 19 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος στο Νέο Φάληρο, μετά το 1-1 με τον ΠΑΟΚ τον Δεκέμβρη του 2019.

Δέχτηκε γκολ στα δύο από τα τρία τελευταία, ένα από το Βόλο και ένα από την ΑΕΛ, αφού δεν είχε δεχτεί στα πέντε πρώτα της σεζόν. Και τα δύο γκολ τα δέχτηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Τα τρία τελευταία

06.01.2021: Αστέρας Τρίπολης Ολυμπιακός 0-4

09.01.2021: Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2

13.01.2021: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-1

Τι ακολουθεί

17.01.2021: Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα

20.01.2021: Παναιτωλικός - Ολυμπιακός (Κύπελλο)

24.01.2021: Ατρόμητος – Ολυμπιακός

27.01.2021: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ

Οι πρώτοι σκόρερ: Ελ Αραμπί 15. Μασούρας 6. Χασάν 5.

Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Εμβιλά 23, Ρούμπεν Σεμέδο, Μασούρας και Ελ Αραμπί από 22.

Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ δεν έχει κερδίσει τα πέντε τελευταία παιχνίδια, ωστόσο έχασε ένα από τα τέσσερα τελευταία, κάνοντας τρεις ισοπαλίες.

Έχει νικήσει μόνο τη Λαμία στα τελευταία 10 παιχνίδια πρωταθλήματος, κάνοντας πέντε ήττες και τέσσερις ισοπαλίες στα υπόλοιπα.

Οι άλλες δύο νίκες που έχει στο πρωτάθλημα ήταν τον περασμένο Οκτώβρη και οι δύο στην Αθήνα.

Έχει μαζέψει μόλις επτά βαθμούς σε αυτά τα 10 τελευταία, ενώ είχε οκτώ βαθμούς στα έξι πρώτα.

Έχασε τα πρώτα πέντε παιχνίδια με ένα γκολ διαφορά και τα δύο τελευταία με δύο γκολ.

Έχει προηγηθεί σε δέκα παιχνίδια του, αλλά δεν νίκησε τα επτά από αυτά! Έχει χάσει 18 βαθμούς ως τώρα σε αγώνες που έχει προηγηθεί, περισσότερους από κάθε άλλη ομάδα.

Αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα του πρωταθλήματος, αφού έχει πετύχει 12 από τα 16 γκολ του στο πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα αμυντικά ακολουθεί τον κανόνα, αφού έχει δεχτεί 5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 15 στο δεύτερο.

Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα  εκτός έδρας

Πήρε ισοπαλία από την ΑΕΛ, αφού είχε χάσει και τα τρία προηγούμενα, από ΠΑΟΚ, ΟΦΗ και Παναθηναϊκό, δεχόμενος δύο γκολ σε κάθε ένα από αυτά.

Είχαν προηγηθεί οι νίκες σε Ριζούπολη και Περιστέρι.

Έχει μαζέψει οκτώ βαθμούς εκτός έδρας, έναντι των επτά, που έχει στην έδρα του.

Προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 1-0 στα πέντε πρώτα παιχνίδια του, δεν το κατάφερε στα τρία τελευταία!

03.01.2021: Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα – Απόλλων 1-3

06.01.2021: ΑΕΛ – Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα 0-0

11.01.2021: Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα – Άρης

17.01.2021: Ολυμπιακός - Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα

21.01.2021: Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος (Κύπελλο)

24.01.2021: Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα - Βόλος

27.01.2021: ΑΕΚ - Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα

Οι πρώτοι σκόρερ: Παμλίδης 5, Ελευθεριάδης 4.

Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Χουτεσιώτης, Πέρσμαν και Παμλίδης 16.

Μεταξύ τους

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 1-1 στα Γιάννενα στον πρώτο γύρο και οι δύο ομάδες έκαναν ισοπαλία μετά από εννέα αγώνες, που όλα είχαν νικητή. Τα επτά τον Ολυμπιακό και τα δύο τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει και τα δύο προπέρσινα παιχνίδια, αφού στην τελευταία αγωνιστική του 2017-18 είχε ηττηθεί με 3-0 στα Γιάννενα. Αυτή είναι και η μοναδική νίκη του ΠΑΣ στα εννέα τελευταία.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι η μοναδική ομάδα εκτός Α’ Εθνικής, που έχει καταφέρει να αποκλείσει τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο, το 2007.

Ο Κώστας Φορτούνης έχει πέντε γκολ και πέντε ασίστ στα 11 παιχνίδια που έχει αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ.

Νίκες Ολυμπιακού: 31

Ισοπαλίες: 11

Νίκες ΠΑΣ Γιάννινα: 7

Μεταξύ τους με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει τα τέσσερα τελευταία, βάζοντας τρεις φορές από πέντε γκολ, ενώ στο άλλο παιχνίδι έβαλε ένα. Συνολικά έχει βάλει 16 γκολ σε τέσσερα παιχνίδια.

Είχε προηγηθεί η ισοπαλία 2-2 του ΠΑΣ στις 6 Δεκεμβρίου 2014, μοναδικό στα οκτώ τελευταία παιχνίδια, που ο Ολυμπιακός δεν νίκησε.

Αυτή είναι η τελευταία από τις τέσσερις ισοπαλίες που έχει αποσπάσει η ομάδα της Ηπείρου από τον Ολυμπιακό, ενώ δεν έχει νικήσει ποτέ εκτός έδρας.

Νίκες Ολυμπιακού: 20

Ισοπαλίες: 4

Νίκες ΠΑΣ Γιάννινα: 0

Στον πρώτο γύρο

04.10.2020: ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-1

(5’ σουτ Παμλίδης – 51’ κεφαλιά Ελ Αραμπί)

Ο προηγούμενος αγώνας

02.09.2018: Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 5-0

(34’ κεφαλιά Ελ Αμπντελαουί, 41’ πέναλτι Φορτούνης, 55’ σουτ Ποντένσε, 89’ σουτ Γκερέρο, 90’ σουτ Μεριά)