Συνέχεια στα σερί του επιδιώκει ο Ολυμπιακός στην έδρα του με τον ΟΦΗ, μετά τον αποκλεισμό του στην Ευρώπη. Η ομάδα της Κρήτης θα παλέψει εναντίον του πρωτοπόρου και της αρνητικής παράδοσης στο Νέο Φάληρο, καθώς οι βαθμοί της είναι απαραίτητοι, αν θέλει να μείνει στο κυνήγι της πρώτης εξάδας.

Ο Ολυμπιακός

Τρεις νίκες θέλει ο Ολυμπιακός μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου, για να καταρρίψει το ρεκόρ βαθμών σε πρωτάθλημα 14 ομάδων. Πέρσι είχε 67 και πρόπερσι 66 βαθμούς.

Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην Ευρώπη την περασμένη Πέμπτη και τώρα ρίχνει το βάρος σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Νικώντας στο Βόλο εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Ήταν η τέταρτη διαδοχική του νίκη.

Είναι αήττητος στα τελευταία 29 παιχνίδια πρωταθλήματος, επεκτείνοντας πέρσι. Έχει την καλύτερη άμυνα με 11 γκολ, έχοντας μάλιστα δεχτεί μόλις δύο στα 11 τελευταία παιχνίδια.

Στην έδρα του έχει κερδίσει τα οκτώ τελευταία, μετά το 0-0 με τον Παναθηναϊκό στις 3 Οκτωβρίου. Έχει συμπληρώσει 30 αγώνες χωρίς ήττα.

Ο Ολυμπιακός έχει βρεθεί πίσω στο σκορ στο φετινό πρωτάθλημα για οκτώ λεπτά στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ και για ένα λεπτό στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ.

Πρώτοι σε αγώνες: Ρέαμπτσουκ 37, Ελ Αραμπί 36, Μ. Καμαρά και Τικίνιο από 35.

Πρώτοι σε γκολ: Ελ Αραμπί 15, Τικίνιο 12, Μασούρας 10.

Οι έξι τελευταίοι αγώνες

30.01.2022: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-1 (Τικίνιο)

02.02.2022: Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 3-1 (Βαλμπουενά, Γκάρι Ροντρίγκες 2)

06.02.2022: Ιωνικός – Ολυμπιακός 0-3 (Α. Καμαρά, Τικίνιο, Μασούρας)

09.02.2022: Ολυμπιακός – Παναιτωλικός (Κύπελλο) 3-1 (Φαντιγκά, Μασούρας 2)

13.02.2022: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-0 (Εμβιλά)

17.02.2022: Αταλάντα – Ολυμπιακός (Europa League) 2-1 (Τικίνιο)

20.02.2022: Βόλος – Ολυμπιακός 0-1 (Βαλμπουενά)

24.02.2022: Ολυμπιακός – Αταλάντα (Europa League) 0-3

Το πρόγραμμα

27.02.2022: Ολυμπιακός – ΟΦΗ

02.03.2022: Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης

06.03.2022: Άρης – Ολυμπιακός

(δεν έχουν οριστεί ακόμα οι δύο ημιτελικοί Κυπέλλου με  τον ΠΑΟΚ)

Ο ΟΦΗ

Παίζει το τρίτο παιχνίδι του εκτός έδρας στη σειρά, σε διάστημα 11 ημερών. Έφερε ισοπαλία με τον Ατρόμητο και τον Ιωνικό, αλλά είναι μια θέση και ένα βαθμό από την έκτη θέση. Είναι αήττητος στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του, με δύο νίκες εντός και τις δύο ισοπαλίες εκτός. Είχε χάσει τα αμέσως τρία προηγούμενα.

Έχει 10 ισοπαλίες, τις περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα στο πρωτάθλημα. Δεν έχει χάσει σε έξι παιχνίδια, που βρέθηκε πίσω στο σκορ, τις περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα.

Έμεινε στο 0-0 στη Νεάπολη, μετά από πέντε αγώνες, που και σκόραρε και δεχόταν γκολ.

Είναι αήττητος στο Λεκανοπέδιο, αφού έχει νικήσει ΑΕΚ και Απόλλωνα, ενώ έχει φέρει ισοπαλίες με Παναθηναϊκό, Ατρόμητο και Ιωνικό. Με τον Ολυμπιακό είναι το τελευταίο του.

Πρώτοι σε αγώνες: Βούρος και Λάμπρου από 24, Γκαγιέγκος και Μπαλογιάννης από 23.

Πρώτοι σε γκολ: Νέιρα 6, Λάμπρου 5, Τοράλ 3.

22.01.2022: ΟΦΗ – Παναιτωλικός 2-4 (Νέιρα 2)

29.01.2022: Λαμία – ΟΦΗ 2-1 (Τσιλιανίδης)

02.02.2022: ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 3-2 (Σελίμοβιτς, Φελίπε, Τσιλιανίδης)

13.02.2022: ΟΦΗ – Βόλος 2-1 (Βούρος, Τοράλ)

16.02.2022: Ατρόμητος – ΟΦΗ 2-2 (Λάμπρου, Φελίπε)

19.02.2022: Ιωνικός – ΟΦΗ 0-0

06.03.2022: ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης

Μεταξύ τους

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο στον πρώτο γύρο, για να συμπληρώσει οκτώ διαδοχικές νίκες σε βάρος του ΟΦΗ. Τελευταία απώλεια του Ολυμπιακού ήταν η ήττα του στις 21 Οκτωβρίου 2018 στο Ηράκλειο με 1-0. Μάλιστα αυτό είναι το μοναδικό από τα τελευταία 16, που δεν νίκησε ο Ολυμπιακός. Και το μοναδικό από τα 18 τελευταία μεταξύ τους, που δεν σκόραρε.

Δεν έχουν λοιπόν ισοπαλία στα τελευταία 16, μετά από ένα 2-2 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στις 29 Οκτωβρίου 2011. Πάλι Οκτώβριος… Άλλωστε ο ΟΦΗ έχει να αποφύγει την ήττα από τον Ολυμπιακό σε αγώνα που έγινε μετά την αλλαγή του χρόνου από το 2005!

Ο Ολυμπιακός γηπεδούχος έχει κερδίσει και τα επτά τελευταία ματς που φιλοξένησε τον ΟΦΗ. Τελευταία απώλεια το 2-2, που αναφέρθηκε παραπάνω (44’ σουτ Τζιμπούρ, 62’ σουτ Μιραλάς – 74’ κεφαλιά Μάντζιος, 77’ σουτ Γεωργίου). Ο ΟΦΗ έχει νικήσει μόνο μια φορά εκτός έδρας τον Ολυμπιακό, σε εκείνο το ιστορικό 4-5 στις 27 Μαΐου 1990, που αποτελεί και τη μεγαλύτερη ανατροπή στο ελληνικό πρωτάθλημα.