Ένα από τα γεγονότα της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Super League Interwetten ήταν η νίκη του Άρη επί του Ολυμπιακού.

Μπορεί η πρώτη  ήττα του Ολυμπιακού να είναι το κυρίαρχο γεγονός αυτού του Άρης - Ολυμπιακός 2-1, ωστόσο μια σειρά από ιστορίες, στατιστικά και συμπτώσεις, ακολουθούν.

Η ειδικότητα στα... αήττητα!

Το αήττητο του Ολυμπιακού σταμάτησε λοιπόν στα 31 παιχνίδια και εκτός έδρας στα 15. Είχε να χάσει στο πρωτάθλημα από τις 18 Απριλίου 2001, όταν τον νίκησε το ΠΑΟΚ με 2-0. Για ένα παιχνίδι ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κρατήσει το αήττητο σε ολόκληρη την κανονική περίοδο, όπως είχε κάνει το 2019-20. Και πέρσι στην κανονική  περίοδο μια μόνο ήττα έκανε, από τον Παναθηναϊκό, στις 14 Φεβρουαρίου 2020.

Πριν από τον Ολυμπιακό μεγάλο σερί χωρίς ήττα είχε κτίσει ο ΠΑΟΚ, από το Μάρτιο του 2018 μέχρι το τέλος του 2019, με 51 αγώνες. Ήταν και η σεζόν που πήρε τον τίτλο αήττητος σε αυτό το διάστημα.

Στις 4 Ιανουαρίου 2020 όμως, ο Άρης τον νικά με 2-0 και σταματά αυτό το σερί.

Και τα δύο μεγάλα αήττητα λοιπόν των τελευταίων ετών έχουν σταματήσει στο "Κλεάνθης Βικελίδης".

Επίσης είναι χαρακτηριστικό ότι ο Άρης δε νικά τακτικά τον Ολυμπιακό στα χρόνια της Super League, αλλά όποτε το κάνει από το 2000 και μετά, όλο και κάποιο αήττητο του παίρνει.

Οι νίκες του Άρη επί του Ολυμπιακού μετά το 2000:

27.01.2002 Ολυμπιακός - Άρης 0-1

(Πρώτη εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού στη σεζόν και πρώτη μετά από 70 αγώνες)

26.10.2008 Άρης - Ολυμπιακός 1-0

(Πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στη σεζόν, έστω και αν ήταν η 7η αγωνιστική)

20.12.2009 Άρης - Ολυμπιακός 1-0

(Πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στη σεζόν και πρώτη μετά από 15 παιχνίδια)

28.04.2010 Άρης - Ολυμπιακός 2-0

(Το πρώτο παιχνίδι του Ολυμπιακού στην ιστορία του στα Playoffs 2-5, στη μοναδική σεζόν που πήρε μέρος)

06.03.2022 Άρης - Ολυμπιακός 2-1

(Πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στη σεζόν και πρώτη μετά από 31 παιχνίδια)

Και μάλιστα με ανατροπή

Ο Άρης επικράτησε του Ολυμπιακού με ανατροπή, κάτι που δεν... συνάδει με την πορεία των ομάδων ως τώρα.

Ο Άρης δεν είχε νίκη με ανατροπή στη φετινή σεζόν.

Μάλιστα σε παιχνίδι που είχε μείνει πίσω στο σκορ, είχε πάρει μόλις ένα βαθμό!

Και κατάφερε να το κάνει με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, που δεν είχε χάσει ούτε βαθμό σε παιχνίδι που είχε προηγηθεί στη σεζόν!

Έτσι μοναδική ομάδα που δεν έχασε βαθμό σε όλη την κανονική περίοδο σε παιχνίδι που προηγήθηκε, έμεινε ο... Άρης!

Σύμπτωση

Μια ακόμα σύμπτωση είναι πως αναζητώντας το τελευταίο παιχνίδι που κέρδισε με ανατροπή ο Άρης φτάνουμε στις 18 Απριλίου 2021, Παναθηναϊκός - Άρης 1-2 (31' κεφαλιά Σανκαρέ - 62' σουτ Μάνος, 65' σουτ Ματέο Γκαρσία). Την ημερομηνία δηλαδή που ο Ολυμπιακός είχε χάσει για τελευταία φορά στο πρωτάθλημα!

Μετά από τέσσερα χρόνια!

Για τον Ολυμπιακό η ήττα σε παιχνίδι που προηγήθηκε στο σκορ ήταν κάτι... ξεχασμένο! Έχουν περάσει τέσσερα χρόνια και ένας μήνας, από τότε που ομάδα είχε καταφέρει να τον νικήσει πάλι αν και ήταν πίσω στο σκορ.

Ήταν στις 4 Φεβρουαρίου 2018, Ολυμπιακός - ΑΕΚ 1-2 (81' σουτ Ανσαριφάρντ - 87' σουτ Τσιγκρίνσκι, 90'+ σουτ Γιακουμάκης). Από την ΑΕΚ τότε, το έκανε τώρα ο Άρης.

Δεν το συνηθίζει με Ολυμπιακό

Μπορεί αυτή να ήταν η 22η νίκη του Άρη επί του Ολυμπιακού από καταβολής Α' Εθνικής είναι μόλις η τρίτη φορά, που το καταφέρνει με ανατροπή.

Η πρώτη ήταν στις 23 Απριλίου 1978, Ολυμπιακός - Άρης 1-2 (23' σουτ Περσίας - 41' σουτ Βάγκνερ, 84' σουτ Βάγκνερ) και η δεύτερη στις 19 Ιουνίου 1983, Άρης - Ολυμπιακός 3-2 (13' πέναλτι Ζήνδρος, 56' σουτ Δουλγεράκης, 66' κεφαλιά Χατζηαντωνίου - 8' πέναλτι Αναστόπουλος, 31' σουτ Αναστόπουλος).

Το κατάφερε δηλαδή μετά από 38 ολόκληρα χρόνια.

Μετά από 43 χρόνια 4Χ4!

Ο Άρης σε αυτή τη δύσκολη σεζόν κατάφερε να κάνει... "ρούμπο" που έλεγαν οι παλιοί στατιστικοί, με τις τέσσερις ομάδες, που πρωταγωνιστούν παραδοσιακά.

Νίκησε μέσα στη σεζόν ΑΕΚ, Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ.

Κάτι τέτοιο είχε να συμβεί από την περίοδο 1978-79, όταν και είχε νικήσει και τους τέσσερις στην έδρα του.

Είναι η σεζόν που έκανε 17 νίκες σε 17 αγώνες στο "Κλεάνθης Βικελίδης".

Φέτος νίκησε τους τρεις στην έδρα του και τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας.