Το 2018 έκλεισε για τον Αστέρα Τρίπολης με τέσσερις νίκες και το 2019 ξεκίνησε με δύο ήττες, από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου δεν μπορεί να αισθάνεται ασφαλής ακόμα, κι έτσι αναζητά παντού βαθμούς.

Αυτή τη φορά βέβαια με αντίπαλο τον φορμαρισμένο Ολυμπιακό. Οι "ερυθρόλευκοι" έχουν κάνει τρεις νίκες στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια τους, και επτά στα εννέα τελευταία, όπου και είναι αήττητοι.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να σκοράρει και στο πρώτο ημίχρονο εκτός έδρας, κάτι που επιτρέπει να ελέγχει από νωρίς πλέον παιχνίδια.

Αντίθετα ο Αστέρας Τρίπολης εξακολουθεί να έχει τη δυσκολία του στο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Έχει πετύχει μόλις δύο γκολ και αυτά στο ίδιο παιχνίδι με τον Απόλλωνα στην Τρίπολη. Στα άλλα 15 είναι άσφαιρος!

Κοντεύουν πέντε χρόνια από την τελευταία φορά που ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε τον Ολυμπιακό.

Στις 26 Μάρτη 2014, 2-1 (22' σουτ Ντε Μπλάσις, 90' σουτ Καράσκο - 61' κεφαλιά Βέργος). Από τότε ο Ολυμπιακός έχει πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Ωστόσο στην Τρίπολη νίκησε μόνο τον Μάρτη του 2016 σε τέσσερις επισκέψεις, με τις άλλες τρεις να είναι ισόπαλες.