Ρεπορτάζ: Κώστας Ιωάννου

Ένα ακόμη σημαντικό βήμα προκειμένου να βρεθεί στο Final 4 του πρωταθλήματος Κορασίδων της ΕΣΠΕΚΕΛ, πραγματοποίησε ο ΑΟ Λαμίας, ο οποίος επιβλήθηκε με 3-0 σετ (25-13, 25-14, 25-14) της Άθλεσης Λάρισας, στο παιχνίδι που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής (31/3) στο “Χαλκιοπούλειο” για τη φάση των 16 της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Βασίλη Αναγνωστόπουλου, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δίκαια έφτασε στη νίκη-πρόκριση που τη φέρνει πλέον στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ, ο ΑΟΛ πήρε το προβάδισμα από την αρχή, φτάνοντας εύκολα στην κατάκτησή του, με 25-13.

Ίδια εικόνα υπήρχε και στο δεύτερο σετ. Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν δυνατά και πήραν το προβάδισμα (2-0, 5-1, 7-1, 8-3). Η διαφορά έφτασε γρήγορα και στους 8 πόντους (12-4) και στη συνέχεια στους 9 (15-6). Σ' εκείνο το σημείο, η θεσσαλική ομάδα, προσπάθησε να αντεπιτεθεί και εκμεταλλευόμενη κάποιες στιγμές που έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους οι γηπεδούχες, κατάφερε να μειώσει σε 15-10, αλλά στη συνέχεια, τα κορίτσια του Βασίλη Αναγνωστόπουλου, βρήκαν και πάλι το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 16-10. Με άσσο της Παπαμίχου έγινε το 17-10, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενες σε 17-11, ενώ η Κόμνου με πόντο έκανε το 18-13, με τη διαφορά να συντηρείται στους 5 πόντους μέχρι το 19-14. Εκεί με πόντους της Ρουμελή και δύο συνεχόμενους άσσους της Κόμνου, έγινε το 23-14 για τον ΑΟΛ, ο οποίος στη συνέχεια έφτασε εύκολα στο 2-0 στα σετ με 25-14.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 4-2. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Λαμιώτισσες με ένα 3-0 σερί έφτασαν στο 7-2 με τις Λαρισαίες να μειώνουν και πάλι στους 3 (7-4). Από άουτ σερβίς της Πατρά έγινε το 8-4 για τον ΑΟΛ ενώ με μπλοκ της Παπαμίχου στην Πετρουγάκη, έγινε το 9-4 για τον ΑΟΛ, για να ακολουθήσουν ο πόντος της Κόμνου και ο άσσος της Κουτσούμπα και να γίνει το 11-4 με τις γηπεδούχες να έχουν επιβάλει πλήρως το ρυθμό τους και να οδεύουν προς την κατάκτηση της νίκης.

Με άσσο της Παπαμίχου, η διαφορά πήγε στους 10 πόντους (15-5) για να τη διατηρήσει εκεί η Κόμνου με δικό της πόντο (16-6). Από εκατέρωθεν λάθη, έγινε ο 18-7 για τον ΑΟΛ με το +11 να παραμένει μέχρι το 20-9. Από σερβίς της Ρουμελή στο φιλέ η Άθλεση μείωσε σε 20-10 για να έρθει η Παπαμίχου σε πρώτο χρόνο να κάνει ξανά το 21-10 για τον ΑΟΛ ο οποίος έφτασε στη συνέχεια στο 23-13. Με άουτ επίθεση  της Πετρουγάκη και λάθος του ΑΟΛ έγινε το 24-14 ενώ  το τελικό 25-14 για τον ΑΟΛ, γράφτηκε με το σερβίς της Πετρουγάκη που σταμάτησε στο φιλέ, με την ομάδα του ΑΟΛ, να πανηγυρίζει τη σημαντική νίκη-πρόκριση στους “8” του πρωταθλήματος Κορασίδων.

ΑΟ Λαμίας (Β. Αναγνωστόπουλος-Δ. Ζαχαρή): Κόμνου, Παπαμίχου, Τσιούμα, Κλέτσα (λ), Χρήστου, Γουργιώτη, Σκαρμούτσου (λ), Ρουμελή, Νεοχωρίτη, Κουτσούμπα, Τσαγκάρη, Φυσολόη, Κοβάνη

Άθλεση Λάρισας (Θ. Γκουτσής): Σκυλογιάννη, Μαρίνογλου, Μητσοπούλου, Πατρά, Μακρή (λ), Παπαδημητρούλα, Μουλά, Τάκου, Παπαδημητρίου, Πετρουγάκη, Μπερτέ.