Η Ξάνθη γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ, δεχόμενη για πρώτη φορά φέτος τρία γκολ στην έδρα της.

Κάτι τέτοιο είχε να συμβεί από τις 2 Δεκεμβρίου 2017 όταν είχε χάσει 3-0 από τον ΠΑΟΚ.

Ωστόσο σε αυτό το γήπεδο ποτέ δεν είχε δεχτεί τρία γκολ σε ένα ημίχρονο, πρώτο ή δεύτερο!

Η προηγούμενη φορά που ομάδα πέτυχε τρία γκολ σε ένα ημίχρονο στην έδρα της Ξάνθης, ήταν στις 27 Σεπτεμβρίου 2003, πριν από 16 χρόνια!

Τότε ο Ολυμπιακός νικούσε 3-1 (80' σουτ Καρακατσάνης - 72' πέναλτι Τζόρτζεβιτς, 89' πέναλτι Τζόρτζεβιτς, 90' σουτ Γκώνιας), στο γήπεδο της Ξάνθης.

Από το 2004 που η Ξάνθη μπήκε στο νέο της γήπεδο, το Ξάνθη Αρένα, δεν κατάφερε ομάδα να της βάλει τρία γκολ σε ένα ημίχρονο εκεί, μέχρι τώρα που το κατάφερε η ΑΕΚ.

Στο μεταξύ η ΑΕΚ δεν είχε κερδίσει ως τώρα στη σεζόν παιχνίδι που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Κάτι τέτοιο είχε να της συμβεί από τις 4 Φεβρουαρίου 2018, όταν νίκησε τον Ολυμπιακό στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", 2-1 (81' σουτ Ανσαριφάρντ - 87' σουτ Τσιγκρίνσκι, 88' σουτ Γιακουμάκης).

Παιχνίδι που ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο είχε να κερδίσει από τις 24 Σεπτεμβρίου 2017, πάλι με τον Ολυμπιακό εντός έδρας, 3-2 τότε (64' σουτ Χριστοδουλόπουλος, 80' φάουλ Χριστοδουλόπουλος, 88' σουτ Μάνταλος - 22' σουτ Μαρίν, 46' σουτ Οτζίτζα-Οφόε).

Και τέλος, αγώνα εκτός έδρας που έχανε στο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε να κερδίσει από τις 28 Σεπτεμβρίου 2015, 2-1 στη Βέροια τότε (32' σουτ Νέτο - 49' σουτ Μπουνανότε, 90' φάουλ Έλντερ Μπαρμπόσα).