Ρεπορτάζ: Κώστας Ιωάννου

Σπουδαία νίκη για τον Οπούντιο με 2-1 επί των Καλυβιών

Πολύ σημαντική νίκη με την οποία και επιστρέφει πλέον για τα καλά στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης και της κατάκτησης του πρωταθλήματος της Α' Κατηγορίας της ΕΠΣ Φθιώτιδας, πανηγύρισε ο Οπούντιος Μαρτίνου ο οποίος πέρασε με 2-1 επί των Καλυβίων και μάλιστα με ανατροπή, στο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο (4/5) στο γήπεδο του Σταυρού στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των Play Offs.

Η λοκρική ομάδα, με το "τρίποντο" που πήρε έφτασε στους 6 βαθμούς πλέον (ενώ ξεκίνησε τη διαδικασία χωρίς πόντους) και πλέον βρίσκεται στο -3 από την πρωτοπόρο, Αταλάντη, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα κόντρα στο Νέο Κρίκελλο και την οποία αντιμετωπίζει μάλιστα εντός έδρας την ερχόμενη Τετάρτη (8/5) στο πολύ μεγάλο λοκρικό ντέρμπι που ίσως κρίνει πολλά για την τελική έκβαση της μάχης του πρωταθλήματος.

Από την άλλη, τα Καλύβια, έμειναν μετά τη συμπλήρωση του πρώτου μισού του μίνι πρωταθλήματος χωρίς βαθμούς και πλέον βρίσκονται εκτός στόχου.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Α' ΜΕΡΟΣ

12' 1-0 για τα Καλύβια. Από κόρνερ του Στυλιανού από τα δεξιά, ο Τσιγκόλης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.
21' Διαμαρτυρίες από πλευράς Οπούντιου, για χέρι του Στυλιανού σε προσπάθειά του στην περιοχή των Καλυβίων.
26' 1-1 ο Οπούντιος, μετά από ωραία προσωπική προσπάθεια και σουτ του Πέππα από την περιοχή.
40' Μεγάλη ευκαιρία για τα Καλύβια να πετύχουν κι άλλο τέρμα αλλά η κεφαλιά του Τσιγκόλη πέρασε λίγο άουτ.
41' Κάθετη του Στυλιανού στον Καλαμάτα, αλλά ο Καταχανάκης πρόλαβε να βγει και να διώξει με τα πόδια, πριν προλάβει να πλασάρει ο ποδοσφαιριστής των Καλυβίων.
42' Ωραία σουτ του Πουρνάρα για τα Καλύβια, από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Β' ΜΕΡΟΣ

49' Ο Στυλιανός βγήκε τετ α τετ με τον Καταχανάκη, έδιωξε ο τερματοφύλακας του Οπούντιου.
50' Νέες διαμαρτυρίες από την πλευρά της λοκρικής ομάδας, για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σπυριδάκη με τα χέρια στον Μαλέρδο, δεν υπέδειξε κάποια παράβαση ο διαιτητής Κουρεμάδας.
61' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταμάμη για τα Καλύβια, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καταχανάκη.
63' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ν. Κωτσαλά για τον Οπούντιο, έδιωξε πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Μακρής.
64' 1-2 ο Οπούντιος. Μετά από σέντρα του Πύλλια από τα δεξιά, η κεφαλιά του Πέππα κατέληξε στα δίχτυα του Μακρή, κάνοντας το 1-2 για τους φιλοξενούμενους που ήταν και το τελικό σκορ.