Την φιλική ήττα γνώρισε η Λαμία στο ΔΑΚ από την ΑΕΚ, με σκορ 0-1, με τέρμα που πέτυχε ο Αλμπάνης.

Για τον ΠΑΣ Λαμία, το σκορ έρχεται σε δεύτερη μοίρα, μιας και ήταν το πρώτο ουσιαστικά φιλικό κι δυνατό τεστ της προετοιμασίας της, ενώ η ΑΕΚ μετράει ήδη πέντε, αφού έχει σε λίγο καιρό ευρωπαϊκές υποχρεώσεις.

Σαφώς πιο έτοιμη η ΑΕΚ, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησε κάποιες φάσεις, όμως βρήκε απέναντί της μια Λαμία, που τακτικά έδειξε άριστα δείγματα γραφής.

Η Λαμία παρουσίασε το γνωστό πρόσωπό της, αυτό που θέλει ο Μάκης Χάβος, να μη δίνει χώρους στον αντίπαλο, να πιέζει και να έχει καλή κατοχή της μπάλας από τα κλεψίματα, ενώ να δημιουργεί ουσιαστικές ευκαιρίες.

Όλα αυτά στο πρώτο μέρος, γιατί στην επανάληψη οι πολλές αλλαγές έριξαν το ρυθμό κάθε ομάδας.

Το φιλμ του αγώνα

Α' ΜΕΡΟΣ

6' Τεράστια ευκαιρία από τον Κλωναρίδη! Ο Κάτσικας του έδωσε τη μπάλα και ο παίκτης της ΑΕΚ βιάστηκε να τελειώσει τη φάση και αστόχησε από πλεονεκτική θέση.
9' Σουτ από τον Ζεράλντες από το ύψος της μεγάλης περιοχής με το αριστερό, η μπάλα άουτ.
12' Πήρε μπάλα ο Βέρντε από το κέντρο, ανέβηκε και σούταρε από μακριά άστοχα.
14' Νέο σουτ από τον Βέρντε, πλασέ με το αριστερό, η μπάλα άουτ.
23' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Ζεράλντες, η μπάλα λίγο άουτ.
33' ΓΚΟΛ! 1-0 η ΑΕΚ με τον Αλμπάνη.Ζεράλδες, Χουλτ και Αλμπάνης συνεργάστηκαν εξαιρετικά για το 1-0.
39' Πολύ ωραίο σουτ του Βέρντε, κέρδισε κόρνερ η ΑΕΚ από απόκρουση του Κάτσκα.
44' Καλό σουτ του Σάλιακα, η μπάλα άουτ.

Β' ΜΕΡΟΣ

58' Καλό σουτ του Κλωναρίδη από μακριά, αλλά άστοχο.
60' Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Ζεράλντες, πανέξυπνη, ο Ντέλετιτς σούταρε και ο Βελλίδης απόκρουσε.
73' Σουτ του Βάντερσον από μακριά, εντελώς άστοχο.