Ηρωικά έπεσε η Αταλάντη στο τελευταίο λεπτό της παράτασης από τον Ολυμπιακό Βόλου, στο πλαίσιο της 4ης Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.
Το τελικό σκορ 2-3, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, όπου η Λοκρική ομάδα κοίτα στα μάτια τους Βολιώτες και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αφού πρώτα ισοφάρισε 2 φορές στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από την αρχή, έκανε φάσεις και κατάφερε να ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς, μόλις στο 10ο λεπτό.
Όμως η χαρά του κράτησε ελάχιστα, αφού 2 λεπτά μετά η Αταλάντη ισοφάρισε.

Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Βόλου, όπου πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως ο πολύ καλός τερματοφύλακας Καπετάνος, είπε όχι σε όλες αυτές, χωρίς ωστόσο να αποτρέψει το γκολ στο 31ο λεπτό.
Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι απάντησαν με μια δυο ευκαιρίες, χωρίς αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, οι ερυθρόλευκοι από το πρώτο λεπτό την κατοχή και έκαναν φάσεις μπροστά στην εστία του Καπετάνου, χωρίς αποτέλεσμα.
Και πάλι η Αταλάντη είχε την απάντηση, καθώς ισοφάρισε εκ νέου, βάζοντας δύσκολα στη συνέχεια του παιχνιδιού.

Η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη, και στην παράταση η κούραση έκανε την εμφάνισή της, με τον Ολυμπιακό να έχει αποθέματα δυνάμεων και έμψυχου δυναμικού, που αποτυπώθηκαν στο στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, μιας και πέτυχαν το νικητήριο τέρμα και πήραν την πρόκριση.

Το φιλμ του αγώνα

Α' ΜΕΡΟΣ
10' 0-1, με σουτ του Σκοπελίτη από το ύψος της περιοχής, όταν έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από δύο αποκρούσεις του Καπετάνου, σε σουτ των Κουτσιανικούλη και Τσίτα.
12' 1-1, με αριστοτεχνικό φαλτσαριστό σουτ του Χαϊκάλη μέσα από την περιοχή, μετά από φάση διαρκείας.
20' 1-2, με πλασέ του Κουτσιανικούλη, μετά από προσωπική ενέργεια.
31' Σέντρα-σουτ του Κουτσιανικούλη, η μπάλα στη συμβολή των δοκαριών και άουτ.
43' Σέντρα του Κουτσιανικούλη, το σουτ του Τσίτα χλιαρό, θα μαζέψει ο Καπετάνος.

Β' ΜΕΡΟΣ
53' 2-2, με κοντινή προβολή του Μαλισσόβα, μετά από παράλληλ σέντρα του Χαϊκάλη.
65' Εκτέλεση φάουλ του Αντωνίου, κεφαλιά του Σακκά,δύσκολα ο Μακρυωνίτης θα αποκρούσει.
70' Κεφαλιά του Φαζού σε σέντρα του Κουτσιανικούλη, εκπληκτικά ο Καπετάνος σε κόρνερ.
75' Κάθετη του Αντωνόπουλου στον Σακκά,  το πλασέ με το δεξί θα μαζέψει ο Μκαρυωνίτης.
82' Σέντρα του Μπουτζίκου, δεν θα βρει τη μπάλα στην προβολή ο Τσίτας.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ
95' Κάθετη του Κουτσιανικούλη στον Τζέφερσον, στο τετ-α-τετ θα διώξει ο Καπετάνος.
97' Σέντρα του Σακκά, η κεφαλιά του Λυτάκη λίγο έξω.
102' Εκτέλεση φάουλ του Τζέφερσον, θα διώξει εντυπωσιακά ο Καπετάνος.
119' 2-3, με κεφαλιά του Ράντι στο δεύτερο δοκάρι, μετά από σέντρα του Κουτσιανικούλη.