Ρεπορτάζ: Κώστας Ιωάννου

Πρεμιέρα με το... αριστερό για τον ΑΟ Λαμίας στη φετινή Pre League, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ (16-25, 25-18, 13-25, 21-25) από την ΑΕΚ στο παιχνίδι που διεξήχθη στο “Χαλκιοπούλειο” στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του φετινού πρωταθλήματος.

Στην ομάδα του Ηλία Αγγέλη, στοίχισε η απόδοσή της στο 1ο και το 3ο σετ, όπου η ΑΕΚ επέβαλλε το ρυθμό της και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από την αρχή στο σκορ και στις δύο περιπτώσεις και να μην το χάσει ως το τέλος τους, κάτι που φαίνεται και από τη διαφορά στο σκορ (16-25 και 13-25 αντίστοιχα).

Οι γηπεδούχες, εκτός του δεύτερου σετ - στο οποίο έπαιξαν βάσει των δυνατοτήτων τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 - υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, ενώ η 'Ένωση" διαθέτοντας μεγάλη εμπειρία κατάφερε να πάρει το πρώτο "τρίποντό" της στο φετινό πρωτάθλημα.

Ματς... για γερά νεύρα έγινε στο 4ο σετ που ο ΑΟΛ προσπάθησε να το πάρει και να στείλει την αναμέτρηση σε πέμπτο σετ, αλλά δεν τα κατάφερε αφού το έχασε στις... λεπτομέρειες των τελευταίων πόντων εκεί όπου οι “κιτρινόμαυρες” φάνηκαν πιο έμπειρες.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 25-18, 13-25, 21-25)