Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι τα Χανιά έφυγαν από τα Πηγάδια με το βαθμό της ισοπαλίας, καθώς ήρθαν 0-0 με την Ξάνθη για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να διασπάσουν η μία την άμυνα της άλλης όμως αυτό δεν έγινε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερες στιγμές με κορυφαία αυτή του Καμαρά στο 58′.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Με την έναρξη της αναμέτρησης, στο πρώτο σφύριγμα του διαιτητή, οι παίκτες σταμάτησαν για ένα λεπτό ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τη μη έναρξη της Football League και της Γ’ Εθνικής.

2’ Σουτ του Σιατραβάνη, μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης. Πρώτη τελική για τους γηπεδούχους

18’ Μακρινό σουτ του Καρλίτο, πέφτει ο Μπέντο στη δεξιά γωνία του και απομακρύνει σε κόρνερ!

29’ Ο Καρλίτο εκτελεί φάουλ, ο Μπέντο διώχνει σε κόρνερ!

32′ Μετά από συνεργασία με τον Μασένα, το σουτ του Κάρλος καταλήγει άουτ!

36′ Σέντρα του Στάθη, κεφαλιά του Σιατραβάνη μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης

40′ Σέντρα του Καμαρά απομάκρυνση του Τσαμούρη, σουτ του Παναγιωτούδη, μακριά από την εστία η μπάλα

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Σε ένα μέτριο παιχνίδι που οι δύο ομάδες προσέχουν κυρίως τις άμυνές τους. Καλύτερη στιγμή για τα Χανιά στο 18’ με τον Καρλίτο και για την Ξάνθη στο 36’ με τον Σιατραβάνη.

Β’ ΜΕΡΟΣ

51’ Καλή ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Σιατραβάνη, Ο Γρομητσάρης έπεσε σωτήρια με τάκλιν και αποσόβησε τον κίνδυνο!

58’ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά με τον Καμαρά! Με εξαιρετική προσποίηση θα πλασάρει κάτω από τον Μπέντο και ο Βέρκερ διώχνει πολύ δύσκολα σε κόρνερ!  Ο Καρλίτος εκτελεί κόρνερ, ο Μασένα πιάνει ένα γυριστό και ο Μπέντο θα μπλοκάρει!

60′Σουτ του Τάτου μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Κουτζαβασίλης

73′ Ο Εμπερτ προσπαθεί από πλάγια θέση να πλασάρει αλλά ο Κουτζαβασίλης μαζεύει χωρίς πρόβλημα.

74′ Φάουλ του Μπραμπίγια αποκρούει δύσκολα ο Μπέντο

78′ Σουτ του Μυστακίδη, στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Ξάνθη (Πόποβιτς): Μπέντο, Τσαμούρης (79′ Κέβιν), Τζούρμαν, Θυμιάνης (90+1′ Τ. Παπάζογλου), Θ. Παπάζογλου (79′ Καπνίδης), Τάτος (72′ Βόλτερς), Σιατραβάνης (72′ Μυστακίδης), Στάθης, Δημούτσος, Βέρκερ, Έμπερτ.

ΠΑΕ Χανιά (Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης (83′ Αναστασόπουλος), Σωτηράκος, Ζιούλης, Πλέγας (83′ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος (65′ Μπραμπίγια), Μακένα (83′ Διαμαντόπουλος), Καμαρά (74′ Βρετός), Παναγιωτούδης, Σουντουρά.

Διαιτητής: Κοτσάνης (Δράμας)

Βοηθοί: Κουκούμης (Καβάλας), Τσακίρης (Δράμας)

Κίτρινες: Τσαμούρης – Πλέγας, Μακένα, Διαμαντόπουλος

Πηγή: mikriliga.gr