Σπουδαίο διπλό κατέκτησε στο Παγκρήτιο Στάδιο η ΑΕ Καραϊσκάκης επί του Εργοτέλη με σκορ 0-1 σε μια αναμέτρηση στην οποία πρωταγωνιστής ήταν ο δυνατός άνεμος.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν τα ηνία, ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου ενώ απώλεσαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ στο 37′, όπου ο Σερβιλάκης σέντραρε, ο Τσέλιος πλάσαρε όμως η μπάλα κατέληξε πάνω στον Χουάντερσον και στο 45′ όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Ωστόσο, λίγο νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν απειλήσει με τον Μπρέμπο που πέρασε τον Κατσιμήτρο και από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 63ο λεπτό ο Μανουσάκης γύρισε για τον Μπουτσάκη, το πλασέ του δεύτερου πέρασε ελάχιστα άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα Ο Μπουτσάκης βρήκε ωραία τον Μανουσάκη, πλασέ από τον Μανουσάκη, ψηλά η μπάλα.

Στο 72′ ο Μαραθωνίτης με διαγώνιο σουτ ανοίγει το σκορ!

Στο 85′ ο Χουάντερσον λέει πάλι “όχι”, αυτή τη φορά σε γυριστό σουτ του Μπουρσέλη.

Στις καθυστερήσεις, οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Κονράντ!

Ο παίκτης των κιτρινόμαυρων, πέρασε τον πορτιέρο της ΑΕ Καραϊσκάκης, όμως ο Μπεκατώρος πρόλαβε τη μπάλα πάνω στη γραμμή προφυλάσσοντας την εστία της ομάδας του!

Έτσι, η ΑΕ Καραϊσκάκης πήρε ένα σημαντικό διπλό – χρυσάφι στο Ηράκλειο και έφτασε τους 10 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (78′ Κόνραντ), Νεράλ (26′ λ.τ Κατσούρι), Τσέλιος, Μπουτσάκης, Άμπι, Κωστανάσιος (46′ Μανουσάκης), Πατρινός (46′ Μπουρσέλης), Κοκκίνης (71′ Κούατενγκ).

ΑΕ Καραϊσκάκης (Μάγγος): Μπουργάνης, Χατζηδίμπας, Δούμτσιος (83′ Νταλακούρας), Δερμιτζάκης (66′ Μαύρου), Ναμίμ, Τάμπας, Μπεκατώρος, Μπρέμπος (60′ Μαραθωνίτης), Κλιγγόπουλος, Ρούνεϊ, Λόβριτς.

Διαιτητής: Κατόπης (Σάμου)
Βοηθοί: Κακαφώνης (Αχαΐας), Τριαντάφυλλος (Κορινθίας)

Κίτρινες: Σερβιλάκης, Άμπι, Μπάτζιος – Λόβριτς, Κλιγγόπουλος

Πηγή: mikriliga