Με νίκη προχώρησε η πρωτοπόρος Αταλάντη στην 17η Αγωνιστική της Α' Κατηγορίας Φθιώτιδας, αφού πέρασε με σκορ 1-3 μέσα από τη Νίκη Αγίας Παρασκευής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και θα μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά στην Αταλάντη, αφού είχαν και δοκάρι  σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Όμως μετά το πρώτο 20λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν, άνοιξαν το σκορ.

Στη συνέχεια η Αταλάντη πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της και να πάει το σκορ υπέρ της στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν πανομοιότυπο με το πρώτο μέρος, με τη διαφορά πως η Νίκη κατάφερε και μείωσε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, βάζοντας δύσκολα στην Αταλάντη.
Κάτι που κράτησε για ένα 10λεπτο περίπου, αφού η πρωτοπόρος πέτυχε και τρίτο τέρμα.

Το φιλμ του αγώνα

Α' ΜΕΡΟΣ

3' Διαγώνιο σουτ του Καρκάνη, θα μπλοκάρει δύσκολα ο Μερμίγγης.
6' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζήσιμου, η μπάλα θα σταματήσει ο οριζόντιο δοκάρι και θα απομακρύνει ο Μπάρκας.
17' 0-1, με κεφαλιά του Κλωτσοτήρα, μετά από σέντρα του Σακκά.
26' Δυνατό σουτ του Μπουγιώτα, θα αποκρούσει προσωρινά ο Μαγκλάρας, στην επαναφορά κεφαλιά του  του Σακκά, νέα επέμβαση του Μαγκλάρα.
27' 0-2, με κεφαλιά του Λυτάκη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χ. Μιχαήλ.
40' Ανατροπή του Ζήσιμου στην περιοχή, παίζεται δείχνει ο διαιτητής.
42' Συρτό σουτ του Κλωτσοτήρα από το ύψος της περιοχής, σε κόρνερ θα διώξει ο Μαγκλάρας.

Β' ΜΕΡΟΣ

52' 1-2, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστόπουλου.
57' Μακρινό σουτ του Λυτάκη, εκπληκτική απόκρουση του Μαγκλάρα σε κόρνερ.
63' 1-3, με κοντινό πλασέ του Κλωτσοτήρα, μετά από παράλληλη σέντρα του Χ. Μιχαήλ.