Μπορεί ο Αστέρας να «καιγόταν» για τη νίκη, παρόλα αυτά η Λαμία κράτησε με άνεση το 0-0 και πήρε έναν ακόμη σημαντικό πόντο στη μάχη για τη σωτηρία της. Στην 8η θέση με 30 βαθμούς η ομάδα του Μάκη Χάβου και στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη.

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε πως το παιχνίδι δεν θα έχει καλό ρυθμό. Μπορεί ο Αστέρας να ήθελε την νίκη, παρόλα αυτά δεν είχε τον τρόπο να φτάσει σε αυτή. Όσες προσπάθειες έγιναν, σταμάτησαν στην άμυνα της Λαμίας και στον εξαιρετικό (για ένα ακόμη παιχνίδι) Σαράνοφ.

Το φιλμ της αναμέτρησης
Α' Μέρος
16' Ο Φερνάντεθ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Σαράνοφ απομάκρυνε σε κόρνερ.
26' Ο Κώτσιρας έκανε καλό σουτ από πλάγια θέση έξω από την περιοχή, όμως ο Σαράνοφ απομάκρυνε.
45'+2' Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, η Λαμία έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Μπερτόγλιο πήρε την μπάλα από τα αριστερά, έδωσε τον Μπλάζιτς, όμως ο Άνχελ έβαλε την κόντρα στο σουτ του Σέρβου.
Έτσι λοιπόν, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Τρίπολη, με τις δυο ομάδες να μένουν φυσιολογικά στο 0-0.

Β' Μέρος
48' Ο Καλτσάς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, όμως την τελευταία στιγμή, ο Καραμάνος απομάκρυνε.
63' Ο Καραμάνος δοκίμασε το πόδι του από τα δεξιά, όμως ο Αθανασιάδης ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.
76' Ωραία ανάπτυξη του Αστέρα, η μπάλα έφτασε στον Αραβίδη, όμως η κεφαλιά του ήταν αδύναμη και ο Σαράνοφ μπλόκαρε.
Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τη Λαμία να παίρνει σπουδαίο βαθμό στην έδρα των Αρκάδων.

Οι συνθέσεις
Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Καλτσάς, Φερνάντεθ (53' Τσιλιανίδης), Μανιάς (46' Αραβίδης).

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Αντέτζο, Καρυπίδης, Βάντερσον, Μπλάζιτς (89' Μπουλούλης), Μπεχαράνο, Τομάς (71' Επστάιν), Καραμάνος, Μπερτόγλιο (85' Πίτι), Μπαράλες.